E-recepta to rozwiązanie, które zostało wprowadzone w roku 2020. Dzięki niemu procedura przepisywania i wykupywania leków zmieniła się całkowicie. Pomimo tego że pacjenci początkowo podchodzili do recept elektronicznych z dużą dozą ostrożności, szybko przekonali się, że godnie zastępują tradycyjne recepty papierowe, stosowane do tej pory.
Czym jest e recepta i jak działa?
Recepta elektroniczna to odpowiednik papierowej recepty, który zawiera dokładnie te same dane. Jedyna różnica polega na tym, że zapisane są one w postaci elektronicznej. E recepta zawiera między innymi:
- dane pacjenta,
- dane osoby, która wystawia receptę,
- dane podmiotu, w którym został wystawiony dokument,
- informacje o leku, takie jak jego nazwa, postać, dawka, ilość oraz sposób dawkowania,
- data wystawienia i ważności e-recepty.
Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że proces korzystania z recepty elektronicznej jest wyjątkowo mało skomplikowany.
Pacjent, który odbył wizytę u lekarza – online bądź też stacjonarnie, otrzymuje od niego e-receptę. Nie dostaje jej jednak, tak jak dawniej, do rąk pod postacią papierowego wydruku. Trafia ona do niego pod postacią czterocyfrowego kodu przesłanego sms-em bądź też e-maila z receptą w formacie PDF. Jedynie osoby, które nie posiadają profilu w Internetowym Koncie Pacjenta, receptę otrzymają pod postacią wydruku informacyjnego z kodem kreskowym.
Po zakończeniu konsultacji pacjent powinien udać się do apteki, gdzie przekaże farmaceucie swój numer PESEL oraz kod dostępu. To wystarczy, by mógł wykupić potrzebne mu leki.
Co warto wiedzieć na temat realizacji recepty elektronicznej?
Pacjenci bardzo często zastanawiają się, czy e-receptę muszą zrealizować osobiście. Otóż, dobra wiadomość jest taka, że mogą poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Warunek jest taki, że osoba ta musi dysponować numerem PESEL pacjenta oraz kodem dostępu do e-recepty i podać je farmaceucie w aptece. Możliwość realizacji recepty przez inne osoby jest bardzo ważna zwłaszcza dla pacjentów chorych, ograniczonych ruchowo bądź też nie posiadających własnego środka transportu.
Elektroniczna recepta może zostać zrealizowana w każdej aptece na terenie Polski. Pacjent może potrzebne mu leki wykupić w różnym czasie, w kilku aptekach. Jeśli jednak posiada receptę na kilka opakowań tego samego leku, musi zrealizować ją w tej samej aptece, w której kupił pierwsze opakowanie preparatu.
Czy recepta może być wystawiona wyłącznie podczas wizyty stacjonarnej?
Polskie prawo głosi, że recepta elektroniczna może być wystawiona wyłącznie po przeprowadzonej przez lekarza konsultacji. Przepisy jednak nie precyzują, w jakiej formie może się ona odbyć. Pacjenci coraz częściej przekonują się o tym, że e-recepta świetnie łączy się z telemedycyną.
Osoby, które nie chcą lub nie mogą osobiście stawić się w gabinecie lekarza, mogą zdecydować się na konsultację telefoniczną bądź też online. Istnieją również w pełni legalne serwisy, umożliwiające otrzymanie e recepty. Pacjent musi wypełnić na nich rozbudowany formularz, z którym zapozna się lekarz i podejmie decyzję o tym, czy przepisać pacjentowi wskazany lek.
Artykuł sponsorowany