Strona głównaZdrowieNa czym polega skleroterapia i kiedy się ją wykonuje?

Na czym polega skleroterapia i kiedy się ją wykonuje?

Żylaki nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale też mogą powodować ból i prowadzić do innych powikłań zdrowotnych. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby je leczyć. W przypadku żylaków nie zawsze jest konieczna interwencja chirurgiczna. Niekiedy wystarczy poddać się zabiegowi skleroterapii.

Na czym polega skleroterapia?

Nasze rozważania rozpoczniemy od odpowiedzi na pytanie, na czym polega skleroterapia? Skleroterapia, nazywana również obliteracją lub ostrzykiwaniem żylaków to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków, naczynek i wszelkiego rodzaju poszerzeń żylnych. Zabieg polega na podaniu do poszerzonej żyły obliterującego środka chemicznego (może być w postaci pianki lub płynu), który zamyka naczynie, jednocześnie wyłączając je z krwiobiegu. Podanie środka ma na celu podrażnienie ścian wewnętrznych naczyń, czego skutkiem jest uaktywnienie procesu zapalnego.

Skleroterapię wykonuje się przy użyciu bardzo cienkich igieł insulinowych. To zabieg o wiele mniej inwazyjny niż operacja żylaków w tradycyjnej formie. Skleroterapię można przeprowadzić pod kontrolą ultrasonografii, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo całej procedury i podwyższa jej skuteczność.

Skleroterapia – jak przebiega zabieg?

Skleroterapię przeprowadza chirurg naczyniowy, który przed przystąpieniem do głównego zabiegu, najczęściej zleca wykonanie badania USG metodą Dopplera. Dzięki temu badaniu jest w stanie sprawdzić dokładny przebieg naczyń krwionośnych i ocenić stopień zaawansowania zmian. Sama skleroterapia to zabieg, który trwa średnio 20-30 minut i jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych przy użyciu bardzo cienkiej igły. Warto przy tym zaznaczyć, że igła jest na tyle cienka, że zabieg jest niemal bezbolesny.

Zabieg skleroterapii, który można przeprowadzić np. w Salve: https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-chirurgii-naczyniowej/, obejmuje kilka lub kilkanaście wstrzyknięć środka chemicznego do zmienionych chorobowo naczyń żylnych. Chirurg naczyniowy, najpierw oznacza miejsca wkłuć do żyły, czyli tzw. punkty kontrolne, a następnie wprowadza do nich roztwór, który ma za zadanie zamknąć ściany naczyń. Lekarz, na podstawie przeprowadzonego wcześniej USG decyduje, czy pacjentowi zostanie wstrzyknięty roztwór środka obliterujacego czy preparat w formie pianki. Końcowym etapem zabiegu jest kompresoterapia, która polega na założeniu na żyły rajstop uciskowych.

Kiedy wykonuje się skleroterapię?

Skleroterapia to zabieg, który jest zalecany, przede wszystkim osobom, które mają problem z żylakami kończyn dolnych, ale nie tylko. Wskazaniem do przeprowadzenia skleroterapii mogą być też żylaki przełyku. Lekarz może zalecić skleroterapię również w przypadku:

  • wenulektazji, czyli przypowierzchniowego poszerzenia naczyń,
  • teleangiektazji, czyli pajączkach naczyniowych,
  • żylaków naczyń położonych głębiej,
  • pni żylnych.

Warto też podkreślić, że skleroterapii mogą poddać się osoby w każdym wieku, nie zależnie od tego, z jak bardzo zaawansowaną niewydolnością żylną się mierzą.

Skleroterapia – przeciwwskazania do zabiegu

Mimo tego, że skleroterapia jest uznawana za mało inwazyjny zabieg, nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Jakie są najważniejsze przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury?

  • Ciąża
  • Karmienie piersią
  • Ostra infekcja zakaźna
  • Czynna choroba układowa
  • Alergia na stosowany podczas zabiegu preparat
  • Długotrwałe unieruchomienie
  • Zakrzepica żył
  • Leczenie pourazowe
  • Świeża opalenizna

Trzeba pamiętać o tym, że czasem żylaki są na tyle rozległe, że jedynym rozwiązaniem jest ingerencja chirurgiczna.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne