Strona głównaZdrowieMęczy cię zatkane ucho? Znajdź przyczynę i rozwiąż problem, zanim doprowadzi do...

Męczy cię zatkane ucho? Znajdź przyczynę i rozwiąż problem, zanim doprowadzi do poważniejszych komplikacji!

Powoduje dyskomfort, utrudnia normalne funkcjonowanie, a gdy nie mija – wzbudza niepokój i potrzebę jak najszybszego pozbycia się problemu. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny zatkanego ucha i kiedy koniecznie odwiedzić przychodnię laryngologiczną, by uniknąć komplikacji.

Czy zatkane ucho może się samo odetkać?

Zatkane ucho objawia się w sposób dość charakterystyczny. Oprócz typowego pogorszenia słuchu i niemijającego dyskomfortu mogą pojawić się m.in. szum w uszach, uczucie określane jako pełność lub rozpieranie, ból, obrzęk, a nawet świąd i zawroty głowy. Oczywiście nie potrzeba wszystkich tych symptomów, by mówić o zatkaniu ucha. W wielu przypadkach przychodnia laryngologiczna okaże się jedynym miejscem, w którym otrzymasz konieczną pomoc.

Zanim udasz się do laryngologa, spróbuj samodzielnie udrożnić zatkane ucho. Okaże się to proste, jeśli przyczyną problemu jest np. nagromadzona woda lub przedostanie się czopu woskowinowego w głąb przewodu słuchowego. W pierwszym przypadku najczęściej wystarczy ponownie osuszyć ucho. Warto w tym celu przechylić mocno głowę do dołu w zatkaną stronę. W drugim spróbuj… mocno ziewnąć lub intensywnie ssać cukierka. To proste triki, które powinny pomóc. Jeśli w uchu znajduje się ciało obce, spróbuj usunąć je pęsetą. Jeśli się nie udaje, przerwij próby – nieumiejętne usuwanie ciał obcych z ucha może tylko pogłębić problem.

Czy woda utleniona jest dobra na zatkane ucho?

Poszukując sposobów na odetkanie ucha domowymi sposobami, niektórzy zaufali „ekspertom” z mediów społecznościowych, zachwalającym rzekomo magiczne sposoby na tę dolegliwość. Jedną z takich metod jest woda utleniona, którą według domorosłych specjalistów należy wlać do ucha. Uważaj na takie porady! Woda utleniona być może odetka ucho, jednak przy okazji przyniesie też ogromne zagrożenie poważnego uszkodzenia delikatnych struktur ucha – głównie nabłonka oraz błony bębenkowej wyściełającej przewód słuchowy. Lekarze od dawna ostrzegają przed wprowadzaniem do otworów ciała substancji i przedmiotów bez wskazań specjalisty. Zamiast ufać przekonującym słowom TikTokerów, zaufaj medycynie i udaj się do przychodni laryngologicznej.

Co może być przyczyną zatkanego ucha?

Uczucie zatkanego ucha nie zawsze zwiastuje początek niedosłuchu. Bardzo często przyczyny są prozaiczne, łatwe do zdiagnozowania i usunięcia. Poniżej najczęstsze przyczyny wymieniane przez laryngologów:

Czop woskowinowy. Wydzielina przepchnięta w głąb przewodu słuchowego formuje się w czop i zasłania błonę bębenkową. To najczęściej wynik czynności, o której każdy wie, że jej nie wolno, ale mało kto się do tego stosuje – czyszczenia wnętrza ucha patyczkami higienicznymi. Powstały „korek” bywa też skutkiem długotrwałych zaniedbań higienicznych.

Woda w uchu. Kąpiel, pływanie w basenie, nurkowanie – dłuższe przebywanie w wodzie może sprawić, że skumulowana woda doprowadzi do pęcznienia wydzieliny, a co za tym idzie zatkania ucha.

Zmiany ciśnienia. Dolegliwości związane z zatkanym uchem często zgłaszają osoby podróżujące samolotem.

Ciało obce w uchu. Mylą się osoby, które uważają, że to problem wyłącznie małych dzieci eksperymentujących z wkładaniem przedmiotów w różne miejsca swojego ciała. Różne przedmioty – organiczne i nieorganiczne – mogą znaleźć się w ludzkim uchu przypadkowo lub nieprzypadkowo. Latem zatkane ucho bywa skutkiem np. utknięcia w nim owada. O każdej porze roku – zsunięcia się gumowej części słuchawek dousznych. A to tylko kilka przykładów.

Poważniejsze przyczyny zatkanego ucha, czyli co to jest niedosłuch

Zatkane ucho może też świadczyć o poważniejszych problemach ze zdrowiem. To przypadki, w których szczególne znaczenie ma szybka reakcja. Symptom ten pojawia się m.in. w ostrym nieżytowym zapaleniu trąbki słuchowej. Choroba ta najczęściej dotyka dzieci, a jej bezpośrednim źródłem jest nieżyt górnych dróg oddechowych lub przerost trzeciego migdałka. Stan zapalny błony śluzowej trąbki słuchowej powoduje obrzęk, który skutkuje niedrożnością i uczuciem zatkania ucha.

Z kolei zapalenie skóry przewodu słuchowego to dolegliwość pojawiająca się po kąpieli w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych. Najczęściej towarzyszą mu ból, obrzęk i swędzenie. Pojawiają się też złogi ze złuszczającego się nabłonka.

Choroba Meniere’e to jedna z rzadszych przyczyn zatkanego ucha. Gromadzenie się płynu w błędniku błoniastym powoduje nie tylko uczucie zatkanego ucha, ale też inne dolegliwości – ból, niedosłuch, szumy uszne, nadpotliwość, a nawet zawroty głowy, nudności i wymioty.

Uczucie zatkanego ucha bywa też pierwszym sygnałem niedosłuchu. Obniżenie czułości narządów słuchu jest najczęściej trwałym schorzeniem o wielu różnych przyczynach. Bywają one bardzo prozaiczne – długotrwałe narażenie na hałas, słuchanie głośnej muzyki w słuchawkach dousznych, ale też obciążenia genetyczne, urazy itp.

Szybka reakcja zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby i pogłębianiu się niedosłuchu. Dlatego to takie ważne, by regularnie zgłaszać się na badania – nawet jeśli wszystko wydaje się w porządku! Tym bardziej trzeba szybko zgłosić się do laryngologa, gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące symptomy, takie jak m.in. uczucie zatkanego ucha.

 

Jak laryngolog czyści uszy?

Usuwanie ciał obcych, czyszczenie uszu z zalegającej woskowiny, leczenie infekcji – to problemy, które w swoich gabinetach najczęściej rozwiązują laryngolodzy! Nie ma absolutnie nic wstydliwego w zgłoszeniu się do specjalisty z takim problemem.

W celu usunięcia czopu woskowinowego lekarz zastosuje płukanie uszu z użyciem dużej strzykawki typu Janetta (250 ml). Po takim zabiegu przepisze odpowiednie preparaty, których stosowanie zapobiegnie dalszemu gromadzeniu się nadmiernej ilości wydzieliny.

Ciało obce zostanie usunięte za pomocą narzędzi laryngologicznych lub wypłukane przy użyciu oleistych płynów. Czas jest szczególnie istotny w przypadku dostania się do ucha owadów, pająków, baterii i substancji lub przedmiotów pęczniejących. Zbyt długie przebywanie ich w kanale słuchowym może go trwale poparzyć lub w inny sposób uszkodzić.

Czyszczenie uszu w przychodni laryngologicznej zamiast w domu na własną rękę ma jeszcze jedną ważną zaletę. Dzięki prostym badaniom lekarz może wykluczyć lub potwierdzić istnienie poważniejszych przyczyn dolegliwości, a w razie potrzeby szybko wdrożyć konieczne leczenie.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne