Strona głównaPoradyLinie światła LED – nowoczesne profile i lampy wpuszczane

Linie światła LED – nowoczesne profile i lampy wpuszczane

Nowoczesne oświetlenie może przybierać różnorodne formy. Jednym z hitów jest oświetlenie dające efekt jednolitej linii światła. Jak można go uzyskać? Sprawdź rekomendowane rodzaje artykułów oświetleniowych, z którymi można nadać wnętrzom niebanalny wygląd!

Jak osiągnąć efekt linii światła?

Wnętrza mogą być oświetlane na wiele sposobów. Dzisiaj w nowoczesnych aranżacjach odchodzi się od klasycznych metod ich oświetlania w postaci lamp, natomiast zamiast nich często wybierane są artykuły oświetleniowe montowane bezpośrednio w podłożach, na przykład taśmy czy oczka świetlne.

Takie oświetlenie wykorzystuje diody LED, które ze względu na ich małe wymiary może przybierać rozmaite formy. Diody cechują się jednocześnie energooszczędnością, czyli pobierają małą ilość energii, a także są bardzo żywotne, dlatego mogą posłużyć na wiele lat bez konieczności wymieniania ich na nowe. Wykorzystanie oświetlenia wyposażonego w ledy na sciane i sufity pozwala także na uzyskanie efektu linii światła, która zlicowana jest z powierzchnią. Jakie artykuły oświetleniowe używane są do osiągnięcia takiego rezultatu?

Podłużne i wpuszczane lampy LED

Żeby osiągnąć efekt czystej, jednolitej linii świetlnej na całej swojej długości, konieczne jest zastosowanie odpowiednich lamp ledowych. Mają one formę podłużnych profili na taśmy LED oraz gotowych lamp wyposażonych w diody ledowe, które montowane są jako lampy wpuszczane, czyli podtynkowo. Tego typu artykuły oświetleniowe najczęściej zbudowane są z profilu aluminiowego oraz z mlecznego klosza – osłonki. Wtedy umieszczone wewnątrz profilu taśmy ledowe albo moduły ledowe pozwalają na uzyskanie efektu jednolitego oświetlenia w formie nowoczesnej linii świetlnej.

Producenci oferują zróżnicowane ledy na ścianie i sufity, które można dopasować do oczekiwanego efektu oświetleniowego. Do dyspozycji są profile i lampy tworzące cienkie oraz grubsze linie. Mogą mieć one także widoczne oczka albo ramki w różnych kolorach, które dopasowuje się do charakteru wnętrza. Dzięki temu, że ledy na ścianie i sufity mogą posłużyć do tworzenia rozmaitych konstrukcji, pozwalają one nadanie wnętrzom niebanalnego wyglądu. Linie świetlne mogą być układane równolegle do siebie, prostopadle, a nawet skośnie, przechodząc z sufitu na ścianę, tworząc oryginalne kompozycje, które nadają wnętrzom ciekawy wymiar.

Gdzie zastosować linie świetlne LED?

Oświetlenie jak linie świetlne LED może być zainstalowane obecnie w wielu miejscach. Gdzie warto je zastosować? Przede wszystkim ledy na sciane i sufity montowane są w salonach oraz w kuchniach, a także w aneksach kuchennych. W tych wnętrzach umożliwiają one uzyskanie stylowego efektu linii, które nadają wnętrzom nowoczesny, futurystyczny wygląd. Także mogą one sprawdzić się w sypialniach, kuchniach, łazienkach czy na korytarzach.

Poza pomieszczeniami mieszkalnymi linie świetnie mogą być ozdobą biur, sklepów, lokali gastronomicznych, firm.

Lampy liniowe LED – jaki model wybrać?

Dobierając odpowiednie lampy liniowe LED przeznaczone do uzyskania efektu linii światła, pod uwagę należy wziąć kilka ważnych czynników. Wśród nich znajdują się głównie:

  • Długość lampy albo profilu – pozwala na dopasowanie odpowiedniego wymiaru artykułu oświetleniowego.
  • Konstrukcja lampy lub profilu – producenci oferują modele o różnych kształtach, na przykład wykończone pod kątem prostym, zaokrąglone, w kształcie trapezu, skośne czy jednostronne.
  • Barwa i moc światła – standardowo ledy na sciane i sufity dostępne są w wariantach jak biały neutralny, biały ciepły oraz biały chłodny. Do wyboru są także różne moce, na przykład 6,2W (820 lm) czy 11,4W (1500 lm). Oświetlenie linowe jest również oferowane w wersji ściemnialnej i nieściemnialnej. 
  • Kolorystyka ramki – gdy wybierana jest lampa linowa o widocznej ramce, należy także uwzględnić jej wykończenie, na przykład można zdecydować się na kolor biały, czarny, złoty, aluminiowy.
  • Sposób montażu – jest on dobierany w zależności od miejsca, w którym ma być zamontowany profil lub lampa. Najczęściej montaż odbywa się za pomocą specjalnych sprężyn, które stosowane są do płyt gipsowo-kartonowych.

Jak zamontować linie światła LED?

Aby zamontować ledy na sciane i sufity, ważne jest wcześniejsze przygotowanie przestrzeni pod ich instalację. Dla uzyskania efektu jednolitej linii świetlnej za pomocą profili oraz lamp LED, konieczne jest wykonanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Alternatywnie można także wykonać korytka w tynku, co jest jednak bardziej czasochłonne i nie zawsze możliwe.

Przed zainstalowaniem systemów liniowych należy doprowadzić na miejsce instalację elektryczną z przewodami zasilającymi. Zasilacze stosowane do oświetlenia ledowego mogą być umieszczone luzem na stropach albo też w grubości ścianek. Montaż odbywa się najczęściej za pomocą specjalnych sprężyn, które przytrzymują profil w zabudowie gipsowo-kartonowej, zapewniając jego efektowny wygląd oraz wieloletnią trwałość. Montaż może odbywać się także do zamontowanych wcześniej kątowników stalowych.Po zainstalowaniu profili lub lamp można zakleić ich łączenia za pomocą taśmy do obróbki gipsem, a potem pomalować je tak, aby nie były one widoczne.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne