Strona głównaFinanseKredyt hipoteczny – jak się do niego przygotować?

Kredyt hipoteczny – jak się do niego przygotować?

Kredyt hipoteczny to spore zobowiązanie finansowe na wiele lat. Bank przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie sprawdzi nie tylko zdolność kredytową, ale i zadłużenia, które być może miały miejsce w poprzednich latach. Jak przygotować się do kredytu hipotecznego, by usprawnić cały proces?

Źródło dochodu

Na długo przed złożeniem wniosku należy zatroszczyć się o stabilne i regularne wpływy na konto. Częste zmiany pracodawcy stawiają kredytobiorców w złym świetle i powodują opóźnienie w przyznaniu kredytu. W banku zazwyczaj wymaga się przedłożenia wpływów z ostatnich 6 lub 12 miesięcy. Powinny one pochodzić ze stałego źródła, czyli od jednego pracodawcy. W przeciwnym wypadku analitycy finansowi będą mieć wątpliwości odnośnie do wypłacalności przyszłego kredytobiorcy, co może skutkować odmową przyznania kredytu. Może warto postarać się o dobrą umowę ze swoim szefem?

Najlepszym rozwiązaniem będzie przedstawienie umowy o pracę na czas nieokreślony lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W drugim przypadku bank wymaga okazania wpływów na konto z ostatnich 12 miesięcy.

Terminowe regulowanie zobowiązań

Posiadanie zobowiązań finansowych dobrze rokuje dla przyszłego kredytobiorcy. Bank może sprawdzić, czy należności są regulowane na bieżąco i czy nie dochodzi do finansowych zaniedbań ze strony konsumenta.

Warto wiedzieć, że niewielkie opóźnienia czy długi, które miały miejsce w przeszłości, mogą wpłynąć negatywnie na decyzję banku. Czasem zdarza się, że o kredyt starają się dwie osoby, z których jedna miała kiedyś problem ze spłatą swoich należności. Nawet jeśli dług został uregulowany, w BIK-u pozostaje ślad takich transakcji. Jak uchronić się od odmownej decyzji kredytowej?

Jeśli chodzi o długi a BIK, z pewnością obniżą one szansę na otrzymanie wsparcia finansowego z banku, jednak każdy przypadek analizowany jest indywidualnie. Zadłużenia regulowane po 30 czy 60 dniach niekorzystnie wpływają na zaufanie banku do kredytobiorcy. Jak wyjść z tego obronną ręką? Warto okazać w banku bieżące zobowiązania, które są terminowo regulowane.

Wkład własny

Zgromadzenie gotówki na poczet wkładu własnego bywa największym problemem przyszłych kredytobiorców. Zbieranie funduszy warto zacząć na wiele miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt. Regularne odkładanie części zarobków pozwoli uzbierać kwotę bliską tej, która jest wymagana przez bank.

Każda instytucja finansowa oczekuje obecnie wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości (w skrajnych przypadkach 10%). Potrzebną kwotę łatwo obliczyć – wystarczy obserwować rynek nieruchomości i śledzić bieżące ceny mieszkań w swoim mieście. Z podanej kwoty należy wyliczyć 20%, by wiedzieć, jakich wydatków należy się spodziewać podczas zakupu wymarzonego lokum.

Rozwaga

Kupno mieszkania to duży wydatek, należy więc go dokładnie przemyśleć. Rozsądnym krokiem będzie pomoc doradcy ds. nieruchomości lub eksperta kredytowego, którzy znają proces kredytowania, a dzięki rozległej wiedzy i doświadczeniu są w stanie pomóc przyszłym kupującym.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne