Strona głównaFinanseKoniec z papierem – poznaj aplikację TAXON i przygotuj się na nadejście...

Koniec z papierem – poznaj aplikację TAXON i przygotuj się na nadejście E-faktury

Zgodnie z ustawą wprowadzoną przez Ministerstwo Finansów w ramach cyfryzacji administracji finansowej i podatkowej od 1 stycznia 2022 roku działa w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Są to innowacyjne zmiany dążące do wyeliminowania tego typu dokumentów w formie papierowej i całkowitego zastąpienia ich elektronicznym systemem służącym do otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Na ten moment jest to rozwiązanie dobrowolne, jednak w 2023 roku korzystać z niego będzie musiał każdy przedsiębiorca. Jeśli prowadzisz firmę, warto przygotować się na nadchodzące zmiany już dziś. Dowiedź się jakie ułatwienia i utrudnienia wiązać się będą z tego typu rozliczeniem i sprawdź jaką pomoc możesz uzyskać korzystając z aplikacji do faktur TAXON. Zapraszamy do artykułu.

Czym właściwie jest Krajowy System e-Faktur?

Termin elektronicznej faktury znany jest już od wielu lat, a odnosi się on do dokumentów wystawianych online za pomocą internetu lub za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego programów. Już teraz większość firm w Polsce korzysta z elektronicznych systemów i tego sposobu rozliczania.

Nadchodząca faktura ustrukturyzowana zwana potocznie e-fakturą to jednak coś zupełnie innego. Jest to rodzaj faktury elektronicznej, wystawianej lub otrzymywanej za pośrednictwem centralnej bazy e-faktur. Oznacza to, że posługiwać się będziemy jednolitym wzorem faktur, które wystawiane będą według struktury wymaganej przez Ministerstwo Finansów. Każdy dokument będzie miał przydzielony numer identyfikujący go w systemie. Ma to ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej poprzez łatwiejszy dostęp do dokumentów. W roku 2022 będzie to jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży, do której będziemy mogli przystąpić dobrowolnie.

Pomimo że od 2023 roku obowiązywać będą wyłącznie e-faktury, nie oznacza, że przedsiębiorcy będą musieli korzystać z Krajowego Systemu. Istnieje możliwość wystawiania faktury ustrukturyzowanej bezpośrednio w KSeF lub w systemie księgowym podatnika. E-faktura z Taxon – poznaj sposób na szybką i wygodną księgowość w swoim telefonie.

E-faktury – jakie korzyści dla przedsiębiorców?

W założeniu faktura elektroniczna ma być ułatwieniem dla każdego przedsiębiorcy – ujednoliconym system ma być o wiele prostszy i sprawniejszy. Ma również przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego i zminimalizować nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. Jakie konkretne udogodnienia wynikają z e-fakturowania? Poniżej przygotowaliśmy listę korzyści wynikających z przystąpienia do Krajowego Systemu e-Faktur: 

  • zwolnienie z obowiązku i archiwizacji faktur na własną rękę (podatnik nie będzie musiał przechowywać faktur wystawionych w KSeF)
  • bezpieczeństwo wystawiania i otrzymywania faktur; w KSeF każda wymiana dokumentów jest zapisywana (będziemy mieli pewność, że faktura trafi do kontrahenta, przez co nie będzie dochodziło do oszustw),
  • dokument nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu; nie będzie konieczności wydawania duplikatów,
  • automatyzacja pracy zwiększająca wygodę,
  • standaryzacja (wszystkie e-faktury będą wydawane według jednego wzorca),
  • skrócenie czasu na formalności,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędu podczas wystawiania e-faktur (system natychmiast wszystko weryfikuje).

E-faktura – szansa na szybszy zwrot VAT

Podatnicy, którzy wybiorą e-fakturę, otrzymają dodatkowo zwrot podatku VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich aż o 20 dni, z 60 na 40. Aby załapać się na szybszą nadpłatę podatkową, podatnicy będą musieli spełnić jednak kilka warunków. Po pierwsze w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku przedsiębiorcy muszą być zarejestrowani jako czynni płatnicy VAT a kwota podatku naliczonego lub podatku nierozliczonego w poprzednich okresach nie może przekraczać 3 tys. zł.

System, który już niedługo zostanie wdrożony, będzie sporym ułatwieniem przede wszystkim dla fiskusa. Urzędnicy państwowi będą mieli natychmiastowy dostęp do informacji dotyczących dokonywanych przez podatników transakcji kupna i sprzedaży. Większa kontrola pozwoli na zmniejszenie możliwości oszustw podatkowych, co przyczyni się znacznie do zwiększenia wpływów do skarbu państwa.

Wprowadzenie KSeF – jakie wiążą się z tym utrudnienia?

Jak to zazwyczaj bywa, zmiany nie zawsze są zadowalające do wszystkich. Zawsze pojawiają się grupy, którym konkretne przepisy będą nie na rękę. W początkowym okresie funkcjonowania nowych przepisów może to być problematyczne dla firm, które miały do tej pory zorganizowane fakturowanie automatyczne. Zmieniony wzór będzie wymagał przystosowania się i wprowadzenia poprawek w funkcjonowaniu. Wiele osób wskazuje równie konieczność dostosowania systemów informatycznych i procedur, co wiąże się z dużymi kosztami. Ostatecznie jednak są to zmiany, które przyczynią się do ułatwienia zarządzania firmową dokumentacją.

Standaryzacja procesu fakturowania – zmiany we wzorze faktury elektronicznej

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów nowy wzór e-faktury 2022 jest ostateczny, co oznacza, że będzie on taki sam również w 2023 roku, co pozwoli już dziś podatnikom przyswoić sobie dokument. Wzór struktury logicznej e-faktury jest dostępny na platformie ePUAP a każdy przedsiębiorca może się z nim bez problemu zapoznać, zanim zdecyduje się przystąpić do Krajowego Systemu e-Faktur.

Faktura ma być wysyłana na serwer urzędowy i natychmiast możliwa do pobrania przez drugiego przedsiębiorcę. Nadchodzące zmiany ucieszą z pewnością biura księgowe, które docenią ujednoliconą formę faktur – do tej pory w Polsce brakowało tego typu standaryzacji. Powinno to zdecydowanie ułatwić pracę, i usprawnić działanie księgowości.

E-faktura z Taxon  – przygotuj się na nadchodzące zmiany

Po przeczytaniu dzisiejszego wpisu wiesz, że faktura papierowa w najbliższym czasie odejdzie w zapomnienie. Zdajemy sobie sprawę, że poważne zmiany mogą budzić początkowo strach i poczucie niepewności, związane z nieznanym. Jeżeli do tej pory korzystałeś z takiego sposobu fakturowania czas na zmiany! Taxon – aplikacja do faktur to wygodne narzędzie pozwalające zarządzać dokumentacją Twojego biznesu za pomocą kilku kliknięć. Księgowość przenosi się do internetu, skorzystaj z naszej aplikacji i przystosuj się do nadchodzących zmian. Wystawiaj faktury w formie elektronicznej  i przekonaj się, jakie jest to proste i wygodne. Skorzystaj z naszych usług i dołącz do wielu zadowolonych klientów – zapraszamy.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne