Strona głównaInwestycjeKlient nie zapłacił faktury - sposoby na odzyskanie należności

Klient nie zapłacił faktury – sposoby na odzyskanie należności

Klient nie chce zapłacić za usługę? Niestety, to biznesowa rzeczywistość, z jaką zmaga się wiele polskich – i nie tylko – firm. Szczególnie trudna bywa windykacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przeczytaj, by ustrzec się pułapek.

Mądry Polak przed szkodą

W idealnym świecie zaufanie i uczciwość to dwie wartości, które stanowią fundament harmonijnego rynku. Niestety, taki świat nie istnieje. Dlatego pamiętaj, że zanim przypieczętujesz jakąkolwiek umowę, poświęć, choć minimum czasu na sprawdzenie, kto jest po drugiej stronie transakcji. Znając numer KRS spółki, możesz dowiedzieć się, kto jest upoważniony do podpisywania umów w jej imieniu. Jeśli jesteś na rynku od niedawna, możesz nie zdawać sobie sprawy, jak często pod umowami znajdują się podpisy nieupoważnionych osób lub niepełnego zarządu. A to sprawia, że windykacja sp. z o.o. staje się bardzo skomplikowana.

Windykacja sp. z o.o. – co musisz wiedzieć?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jak zapewnie wiesz, różni się od np. jednoosobowej działalności wieloma kluczowymi dla odzyskiwania należności aspektami. Przede wszystkim jest to spółka kapitałowa, posiadająca osobowość prawną. Oznacza to, że możesz ją, jako podmiot, pozwać – albo ona może pozwać Ciebie. Znaczy to także, że spółka posiada swój własny majątek, z którego w pierwszej kolejności odzyskuje się zaległe należności.

Kapitał spółki, czyli w praktyce jej zdolność do spłacenia zobowiązań, to nie to samo, co kapitał zakładowy. Pamiętaj o tym, gdy zastanawiasz się, co zrobić, gdy kontrahent nie płaci za fakturę. Nie opłaci jej z kapitału zakładowego, który być może w KRS wygląda imponująco, jednak nie jest to tak naprawdę fizyczny stos pieniędzy w sejfie ani kwota na firmowym koncie.

Kto więc odpowiada majątkiem, gdy chcesz windykować brak zapłaty za fakturę? Co robić w takiej sytuacji? Powinieneś wiedzieć, że za długi spółki swoim majątkiem nie odpowiadają wspólnicy. Może się to Tobie wydawać nieintuicyjne, ale tak stanowi artykuł 151 § 4 Kodeksu Spółek Handlowych.

Zarząd może odpowiadać majątkiem!

Wyobraźmy sobie sytuację, że majątek zadłużonego podmiotu nie wystarcza na spłatę zobowiązań. Czy to koniec możliwości windykacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Na szczęście nie! Artykuł 299 wspomnianego wcześniej Kodeksu wskazuje, co zrobić, gdy kontrahent nie płaci za fakturę, a windykacja z majątku spółki okazuje się z jakiegoś powodu bezskuteczna. Otóż możesz skierować swoje roszczenia w kierunku członków zarządu spółki, którzy są odrębnymi od niej podmiotami prawa. Niestety, istnieje wiele warunków, by taka windykacja należności była w ogóle możliwa. 

Każdy członek zarządu zadłużonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do którego wystąpisz o uregulowanie roszczeń, może się wybronić. Istnieje kilka przypadków:

  • członek zarządu wykaże, że we właściwym czasie został zgłoszony wniosek o upadłości;
  • lub w tym samym okresie czasowym postanowiono o uruchomieniu postępowania restrukturyzacyjnego;
  • lub wydano postanowienie o zatwierdzeniu układu w przedmiocie zatwierdzenia układu;
  • lub jeśli członek zarządu wykaże, że fakt niezgłoszenia przez niego wniosku o upadłości wystąpił nie z jego winy;
  • lub mimo niewykonania powyższych czynności wierzyciel nie poniósł szkody. 

Pomimo że prawo w tej materii jest skomplikowane i może wystąpić wiele niuansów wpływających na powodzenie windykacji, nie warto składać broni bez walki. W wielu przypadkach kluczowe jest wsparcie ze strony praktyków.

Brak zapłaty za fakturę – co robić?

Przede wszystkim – sprawdzić dokładnie opisane w tym artykule informacje o spółce. 

Co zrobić, gdy kontrahent nie płaci za fakturę nawet po Twoich monitach?  Czas zwrócić się o pomoc do specjalistów, dla których windykacja sp. z o.o. to chleb powszedni. Pamiętaj, że sytuacja, gdy klient nie chce zapłacić za usługę, to rysa na wolnym rynku, pogłębiająca liczne patologie. Nie odpuszczaj, za czas i wysiłek Twój lub Twoich pracowników należy się umówiona zapłata. Zwróć się do kancelarii windykacyjnej z doświadczeniem.

Jedną z takich kancelarii jest firma DKOW Wierzytelności, która działa na terenie kilku miast – między innymi Wrocławia, Gdańska, Warszawy, Krakowa i Poznania. Pamiętaj, nie jesteś sam w tej trudnej sytuacji, zawsze możesz skorzystać z pomocy ludzi, którzy przywracają sprawiedliwość na rynku od lat. Pełną ofertę firmy możesz sprawdzić na stronie: https://www.dkow.pl/.

Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie