Strona głównaZdrowieKiedy najpóźniej można przyjąć tabletkę „dzień po”? Odpowiadamy!

Kiedy najpóźniej można przyjąć tabletkę „dzień po”? Odpowiadamy!

Pigułki „dzień po” zapobiegają niechcianej ciąży. Można je stosować w różnych awaryjnych sytuacjach, takich jak np. odklejenie się plastra antykoncepcyjnego, pominięcie tabletki antykoncepcyjnej lub pęknięcie prezerwatywy. Kiedy najpóźniej przyjąć preparat? Czy wszystkie rodzaje tabletek „dzień po” są bezpieczne? Podpowiadamy.

Czym są pigułki „dzień po”?

Tabletka 1 „dzień po” zalicza się do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Są to preparaty, których nie stosuje się regularnie, lecz w nagłych przypadkach. Pigułki „dzień po” mogą pomóc, gdy dojdzie do niezabezpieczonego stosunku płciowego, zarówno przez przypadek, jak i w wyniku gwałtu. Zawarte w nich substancje oddziałują na kobiecy organizm, zmniejszając szanse na zapłodnienie.

Jakie rodzaje tabletek „dzień po” są dostępne na rynku?

Pigułki „dzień po” dostępne na polskim rynku dzielą się na dwa rodzaje:
z syntetycznym hormonem lewonorgestrelem. To hormon, który hamuje owulację, wpływa również na endometrium oraz skład śluzu szyjkowego w taki sposób, aby uniemożliwić zagnieżdżenie się blastocysty oraz utrudnić plemnikom dotarcie do komórki jajowej,
z substancją czynną octanem uliprystalu. Główny mechanizm działania tego związku polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia.

Czy tabletka 1 „dzień po” jest dostępna bez recepty?

Pigułek „dzień po” nie można kupić w Polsce bez recepty. Na szczęście jednak tabletka 1 „dzień po” może zostać przepisana zdalnie, przez Internet. Jeśli parze zależy na szybkim zabezpieczeniu się przed niechcianą ciążą, może skorzystać z oferty różnych podmiotów medycznych, które świadczą usługi online, czego przykładem jest: https://tabletkadzienpo.pl.

Po zamówieniu e-recepty lekarz weryfikuje, czy pacjentka ma przeciwwskazania do stosowania danego preparatu, i jeśli takowych brak, określony rodzaj tabletki „dzień po” jest przepisywany.

Od czego zależy skuteczność pigułki „dzień po”? Ile wynosi?

Skuteczność pigułki „dzień po” zależy przede wszystkim od tego, ile czasu minęło od niezabezpieczonego stosunku. Ochrona przed niechcianą ciążą jest najwyższa, jeśli pigułka zostanie przyjęta w ciągu pierwszej doby. Rodzaje tabletek „dzień po” z octanem uliprystalu zapewniają wtedy aż 97,9%.

Kiedy można najpóźniej przyjąć pigułki „dzień po”?

Czas przyjęcia pigułki „dzień po” zależy od rodzaju substancji czynnej, który zastosowano w preparacie. Według zaleceń producenta tabletki zawierające lewonorgestrel można przyjąć najpóźniej do 72 godzin, natomiast preparaty z octanem uliprystalu — do nawet 5 dni po niezabezpieczonym stosunku płciowym.

Czy rodzaje tabletek „dzień po” dostępne na polskim rynku są bezpieczne?

Pigułki „dzień po” ingerują w organizm, dlatego powinny być przyjmowane jedynie sporadycznie i w awaryjnych sytuacjach. Przyjęcie tabletki 1 „dzień po” w większych ilościach lub kilka razy pod rząd mogłoby wpłynąć negatywnie na równowagę hormonalną, a nawet przyczynić się do rozregulowania cyklu miesiączkowego i co za tym idzie, problemów z płodnością.

Tak jak każdy lek, także pigułki „dzień po” mogą dawać pewne skutki uboczne, warto o tym porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Możliwe działania niepożądane, wymieniane w ulotkach tabletek „dzień po” to np.:

  • bóle głowy,
  • bóle podbrzusza,
  • krwawienie i plamienie między cyklami,
  • nudności i wymioty (w tym również w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki, co wymaga zażycia nowego preparatu, ponieważ pierwszy mógł nie zadziałać),
  • opóźniony okres,
  • zmęczenie.

Tabletka „dzień po” — przeciwwskazania do stosowania

Pamiętajmy, że nie każda kobieta może zastosować pigułki „dzień po”. Przykładowe przeciwwskazania do tej formy ochrony przed niechcianą ciążą to nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu oraz karmienie piersią. Tabletek „dzień po” nie można stosować także, jeśli kobieta choruje na astmę, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub niewydolność wątroby. Z tego powodu o przepisaniu leku zawsze decyduje lekarz.

Materiał partnera

Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne