Strona głównaZakupyJakie słupki na ogrodzenie panelowe?

Jakie słupki na ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenia panelowe to tani, estetyczny i trwały sposób na zabezpieczenie terenu posesji, zwłaszcza jeśli do ogrodzenia mamy długie odcinki, a płot nie pełni funkcji reprezentacyjnej. Do wykonania takiego ogrodzenia używa się gotowych paneli i słupków stalowych. Pierwsze z nich produkowane są z odpowiednio wyprofilowanych i łączonych poprzecznie prętów stalowych. Drugie to najczęściej zamknięte profile ocynkowane kwadratowe, docięte na odpowiednią długość.  

Dlaczego słupki stalowe, a nie drewniane?

Słupki ogrodzeniowe mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Najprostsze z nich to po prostu drewniane belki, które wystarczy wkopać w ziemię. Drewniane słupki nawet przy zastosowaniu dodatkowej impregnacji są jednak nietrwałe i szybko gniją. Zwykle używa się ich do budowy ogrodzeń tymczasowych z wykorzystaniem siatek leśnych. Słupki metalowe są zdecydowanie trwalsze. Ich doskonałym przykładem są kwadratowe profile ocynkowane, ewentualnie rury stalowe. W przypadku ogrodzeń siatkowych zwykle stosuje się właśnie rury i rzadko kiedy są to elementy poddane ocynkowi. W celu poprawy ich estetyki i zabezpieczenia przed szybkim rdzewieniem rury powinny być jednak pomalowane. Przy budowie ogrodzeń panelowych zdecydowanie częściej korzysta się z gotowych profili ocynkowanych i RAL (malowane), najczęściej kwadratowych. Ocynkowane słupki są odporne na korozję i nie ma problemu z dobrem ich rozmiaru do wysokości płotu. 

Zaletą zastosowania słupków stalowych wykonanych z zamkniętych profili ocynkowanych kwadratowych przy ogrodzeniach panelowych jest łatwy montaż. Słupki metalowe wkopuje się w ziemię i betonuje, dzięki czemu cała konstrukcja ogrodzenia staje się bardziej stabilna. Nie ma także problemu z przymocowaniem do nich gotowych paneli. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje mocowań, specjalnych obejm w różnych rozmiarach dopasowanych do szerokości typowych słupków.  

Stalowe słupki w ocynku

Jeśli zależy Ci na stworzeniu trwałego ogrodzenia panelowego, najlepiej od razu zdecyduj się na zakup słupków wykonanych z profili ocynkowanych. Zresztą w sprzedaży trudno dziś znaleźć stalowe elementy konstrukcyjne dedykowane budowie ogrodzeń panelowych, których nie poddano wcześniej ocynkowi. 

Cynkowanie elementów stalowych może być realizowane dwiema metodami, galwanicznie lub ogniowo. Sam proces polega na pokryciu stalowej powierzchni niemal niewidoczną warstwą cynku, co chroni elementy żelazne przed utlenianiem, czyli rdzewieniem. Im lepszej jakości ocynk, tym mniejsze ryzyko późniejszego rdzewienia słupków. Najlepszą jakością charakteryzują się profile ocynkowane metodą ogniową, poprzez zanurzenie profili w rozgrzanym cynku. Co warte podkreślenia, ocynkowane elementy wciąż mogą być malowane, co w przypadku budowy ogrodzeń ma dość duże znaczenie. 

Malowane profile wiele osób uznaje za bardziej estetyczne, co przy budowie ogrodzeń ma dość duże znaczenie. Ocynkowane profile kwadratowe użyte jako słupki ogrodzeniowe maluje się proszkowo z wykorzystaniem palety kolorów RAL. Dzięki temu w łatwy sposób dobiera się kolor słupków do koloru wcześniej zamówionych paneli ogrodzeniowych. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne