Strona głównaZdrowieJaka twardość materaca jest najlepsza dla kręgosłupa?

Jaka twardość materaca jest najlepsza dla kręgosłupa?

Nocna regeneracja organizmu jest aktywnością, której każdy człowiek poświęca znaczącą część swojego życia. Głównym czynnikiem decydującym o jakości higieny snu jest zakup podłoża dopasowanego do indywidualnych preferencji użytkownika. Szczególne znaczenie dla zdrowia i kondycji kręgosłupa ma twardość materaca, dlatego warto dowiedzieć się, jak dobrać ją do swoich potrzeb.

Twardość materaca – co warto o niej wiedzieć?

Sen jest czynnością, która holistycznie wpływa na każdy aspekt życia człowieka. Wysoka jakość i prawidłowy przebieg nocnej regeneracji organizmu ludzkiego pozwala na utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej. Dodatkowo, dobry sen wpływa na podniesienie poziomu samopoczucia i energii niezbędnej do działania i wykonywania codziennych zadań. Najnowsze dane jednoznacznie mówią, że największy wpływ na proces nocnej regeneracji organizmu ma zakup materaca, który jest dopasowany do potrzeb osoby korzystającej z niego. Podłoże powinno wyróżniać się wysoką jakością wykonania, a właśnie takie materace posiada w swojej ofercie renomowana marka Hilding Anders. Produkty proponowane przez markę można znaleźć w sklepie https://sennamaterace.pl, który jest oficjalnym dystrybutorem firmy.

Wiele konsumentów zadaje sobie pytanie, na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu materaca. Jednym z kluczowych parametrów technicznych okazuje się być twardość podłoża. Za tym pojęciem kryje się zależność, która zachodzi między wagą użytkownika i siłą nacisku ciała w stosunku do odpowiedzi powierzchni materaca na ten ciężar. Po ułożeniu się w wybranej pozycji, podłoże powinno być solidną podporą dla kręgosłupa. Ciało odpoczywające na odpowiednio twardym materacu układa się w swobodnej pozycji, a kręgosłup układa się w swoje naturalne krzywizny.

twardosc-materaca-co-warto-o-niej-wiedziec.jpg

Jak dobrać twardość materaca najlepiej dla kręgosłupa?

Najważniejszym zadaniem materaca jest podpieranie ciała użytkownika na całej jego długości. Oznacza to, że podłoże musi niejako dopasować się do naturalnych krzywizn, co daje szansę na usuwanie napięć nagromadzonych w mięśniach, które odpowiadają za odczuwany ból kręgosłupa. Zbyt twarde podłoże sprawia, że ciało nie jest właściwie podpierane. Ta zależność widoczna jest po ułożeniu się na powierzchni materaca, gdzie pojawia się pusta przestrzeń na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Twardość jest parametrem technicznym materaca, który sygnowany jest literą H oraz cyfrą od jeden do cztery. Stopień twardości podłoża powinien być dopasowywany do masy ciała użytkownika. Jak dobrać ją do swoich potrzeb? 

  • miękkie materace – H1 – miękkie podłoża są przeznaczone dla osób, o niezwykle szczupłej sylwetce. Użytkownik nie powinien być cięższy niż 50 kg, dlatego miękkie materace są produkowane przeważnie dla dzieci.
  • średnio miękkie materace – H2 – podłoża oznaczane symbolem H2 to doskonały wybór dla wszystkich, których masa ciała nie jest większa niż 80 kg. Materace o średniej miękkości sprawdzą się szczególnie dla kobiet śpiących pojedynczo, a ciekawym modelem oferowanym przez markę Hilding Anders jest Rumba. To materac wykonany z blatów pian o wysokiej elastyczności. Dodatkowo, wkład z pianki Velvet Touch zabezpiecza ciało przez nadmiernym zapadaniem się, zwiększając efektywność regeneracji.
  • twarde materace – H3 – grupą użytkowników, którym dedykowane są twarde materace oznaczane symbolem H3 są osoby o wadze nie większej niż 100 kg. Podłoża twarde sprawdzą się również dla par, a w tym wypadku warto pamiętać o zakupie materaca o większej powierzchni, na przykład 180×200, które można również znaleźć w sklepie Senna Materaca, przechodząc na stronę: https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200.
  • bardzo twarde materace – H4 – dla osób, których masa ciała przekracza 100 kg doskonałym zakupem będą twarde podłoża. W ofercie marki Hilding Anders wyjątkowo polecanym modelem jest materac Electro. To innowacyjny, hybrydowy model, który zbudowany jest z odpornej na nacisk pianki Fusion oraz wkładu sprężynowego Multipocket. Taka kolaboracja surowców sprawia, że materac doskonale wspiera ciało, poprawiając jakość odpoczynku.

Zbyt miękki materac – co zrobić?

Właściwie dobrana twardość podłoża zapewni niezwykle komfortowy i zdrowy sen. Odpoczywanie na zbyt miękkim materacu prowadzi do tworzenia się nienaturalnych wygięć kręgosłupa, a tym samym pojawiania się bólu pleców. Jak poradzić sobie, gdy zakupiony materac okazał się zbyt miękki? W ofercie marki Hilding Anders można znaleźć ciekawą opcję, jaką jest zakup podłoża nawierzchniowego, na przykład modelu Hilding Bass. To bardzo lekkie akcesorium wytworzone z pianki Velvet Touch. Najważniejszą właściwością tego typu podłoża jest zwiększenie stopnia twardości materaca, a dodatkowo ochrona przed jego zabrudzeniem czy zniekształceniem.

zbyt-miekki-materac-co-zrobic.jpg

Artykuł partnera.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne