Strona głównaPoradyJak zaprojektować funkcjonalne oświetlenie łazienkowe?

Jak zaprojektować funkcjonalne oświetlenie łazienkowe?

Przymierzasz się do wykończenia lub remontu łazienki? Sprawdź, w jaki sposób samodzielnie zaprojektować funkcjonalne oświetlenie łazienkowe. Podpowiadamy, na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę i jak dobrać najlepsze lampy do tego wnętrza.

Projekt oświetlenia łazienkowego

Zanim udamy się na zakupy, powinniśmy w pierwszej kolejności przygotować projekt oświetlenia łazienkowego. Nie musi być to projekt profesjonalny, ale powinien on zawierać najważniejsze informacje dotyczące miejsca montażu oraz rodzaju lamp łazienkowych.

Projekt oświetlenia łazienkowego można z powodzeniem przygotować na zwykłej kartce. Jego przyszykowanie ułatwi nam dobór właściwych lamp oraz pomoże w ich zakupieniu.

Przy tworzeniu projektu warto uwzględnić zasady projektowania oświetlenia łazienkowego, do których stosują się również specjaliści w tej dziedzinie. Dzięki nim można łatwo dobrać odpowiednie lampy łazienkowe pod kątem ich typu, przeznaczenia i rozmieszczenia.

Zasady projektowania oświetlenia łazienkowego

Przy projektowaniu łazienki trzeba zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • W łazience powinny znajdować się przynajmniej dwa osobne źródła światła – sufitowe oraz dodatkowe.
 • Oświetlenie sufitowe powinno być rozplanowane tak, aby oświetlać całe wnętrze, dlatego najlepiej, aby było zamontowane centralnie lub było równomiernie rozmieszczone na suficie.
 • Oświetlenie dodatkowe powinno oświetlać konkretne miejsca – lustro z umywalką, strefę prysznicową, wannę.
 • Lampy w łazience nie powinny powodować oślepienia, dlatego warto wybierać modele z kloszami lub oświetlenie, które znajduje się poza linią wzroku.
 • Odpowiednie oświetlenie łazienkowe powinno być szczelne – należy zwrócić uwagę na jego poziom ochrony IP. 
 • Wysoki poziom ochrony IP jest szczególnie ważny w miejscach, gdzie lampy narażone są na kontakt z wodą.
 • Barwa światła w łazience powinna być neutralna, ponieważ pozwala ona na wierne oddanie kolorów.
 • Oświetlenie łazienkowe powinno wpasowywać się w styl aranżacji wnętrza.

Jakie lampy wybrać do łazienki?

Obecnie oświetlenie łazienkowe dostępne w sklepach to szeroka gama modeli do wyboru. Na co warto się zdecydować?

Do najczęściej stosowanych rodzajów lamp w łazienkach zaliczane są:

 • Plafony – plafoniery, kompaktowe, płaskie lampy montowane sufitowo i ściennie.
 • Kinkiety – lampy ścienne dostępne w różnych formach.
 • Reflektory – pojedyncze lub w grupach po kilka źródeł światła, pozwalają na regulację kąta padania światła.
 • Lampy wiszące – wyposażone w klosze, w formie opraw na dekoracyjne żarówki.
 • Oczka świetlne – oprawy natynkowe lub podtynkowe, wpuszczane.
 • Taśmy LED – paski z diodami LED uzupełnione o szczelne profile LED.
 • Lustra podświetlane – wyposażone w żarówki, diody LED.

Powyższe lampy łazienkowe są oferowane w wielu wariantach do wyboru, dlatego można łatwo dopasować je do konkretnego stylu aranżacji wnętrza.

Oświetlenie ogólne w łazience

Aby oświetlenie łazienkowe było funkcjonalne, najlepiej rozpocząć od dobrania odpowiedniego źródła światła ogólnego. Ma ono oświetlać całą przestrzeń, aby w pomieszczeniu wszystko było dobrze widoczne.

Jako oświetlenie ogólne w łazience najczęściej wybierane są plafony montowane sufitowo. Wyposażone w rozpraszające światło klosze zapewniają dobre oświetlenie całego wnętrza. Zamiast nich można także wykorzystać oprawy w formie oczek lub lampę wiszącą w dużym pomieszczeniu o wysokim suficie. Można też zastosować lampy sufitowe z reflektorami, które pozwalają na skierowanie światła w różne strony. 

oświetlenie sufitowe w łazience - plafon LED kwadrat

Nie zaleca się montowania oświetlenia łazienkowego bezpośrednio nad lustrem, ponieważ może ono powodować nieestetyczne cienie lub oślepienie.

Oświetlenie dodatkowe w łazience

Poza oświetleniem ogólnym w łazience warto także wykorzystać dodatkowe lampy. Dzięki nim można stworzyć funkcjonalne oświetlenie łazienkowe, które będzie mogło być też dostosowane indywidualnie do konkretnych potrzeb użytkowników tego pomieszczenia.

Jako oświetlenie dodatkowe w łazience najczęściej wybierane są kinkiety, czyli lampy montowane na ścianach. Kinkiety umieszczane są przede wszystkim po obu stronach lustra, aby równomiernie je oświetlić. Można też zdecydować się na oprawę umieszczoną nad lustrem. Takie lampy dają wtedy intensywne, skupione światło, które pomaga w codziennych czynnościach higienicznych. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakupienie lustra z wbudowanym podświetleniem. 

W łazience warto także pomyśleć o oświetleniu strefy prysznica oraz wanny. W tym celu można wykorzystać punktowe oprawy świetlne umieszczone bezpośrednio nad tymi miejscami. Kolejna propozycja to wybór kinkietów zamontowanych w ich pobliżu, przy czym należy zwrócić uwagę na ich stopień ochrony IP. Dobrym wyborem będzie też przygotowanie lamp w formie taśm LED montowanych w ścianach.

Podsumowanie

Projektując funkcjonalne oświetlenie łazienkowe, warto uwzględnić szereg czynników – wielkość pomieszczenia, jego styl aranżacji oraz strefy, które chcemy oświetlić. Warto przemyśleć różne rozwiązania, aby lampy łazienkowe idealnie wpasowały się w miejsce montażu i zapewniły codzienny komfort użytkowania.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne