Strona głównaZdrowieInfekcje intymne - rodzaje, objawy, leczenie

Infekcje intymne – rodzaje, objawy, leczenie

Infekcje intymne to dosyć powszechne schorzenia kobiecych dróg rodnych, które pomimo całkowitego wyleczenia, lubią co jakiś czas powracać. Z też względu, jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy, czym prędzej powinnyśmy udać się do ginekologa, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie jednak rodzaje infekcji intymnych można wyróżnić, czym się one objawiają i jak z nimi walczyć?

Jakie są rodzaje infekcji intymnych?

Na świecie nie ma chyba kobiety, która przynajmniej raz nie musiała zmagać się z infekcją intymną. Obecnie możemy wyróżnić cztery rodzaje takich infekcji, a mianowicie bakteryjną, grzybiczą, pasożytniczą oraz wirusową. Czym jednak się charakteryzują? Z infekcją bakteryjną mamy do czynienia wtedy, gdy chorobotwórcze bakterie zaczynają zwiększać swoją ilość, doprowadzając tym samym do zaburzenia równowagi pH w pochwie. Jedną z najczęściej spotykanych infekcji bakteryjnych jest tzw. chlamydioza, która pojawia się w wyniku stosowania długotrwałej antybiotykoterapii, prowadzenia intensywnego życia seksualnego lub też na skutek nieprawidłowej higieny okolic intymnych. Infekcja grzybicza nazywana powszechnie kandydozą lub drożdżycą wywoływana jest głównie przez drożdżaki zaliczane do gatunku Candida albicans. Wspomnianymi drożdżakami możemy zarazić się przede wszystkim, korzystając z basenu, sauny i publicznej toalety, a także w trakcie odbywania stosunków płciowych. Infekcja pasożytnicza najczęściej wywoływana jest przez rzęsistka pochwowego, a można na nią zachorować, odbywając stosunki płciowe bez zabezpieczenia lub korzystając z tego samego ręcznika, którego używała zakażona osoba. Z kolei infekcja wirusowa przenoszona jest drogą płciową i można się nią zarazić głównie, odbywając stosunek seksualny z osobą, która złapała ją wcześniej.

Jakie są objawy infekcji grzybiczych i bakteryjnych?

Jeśli chodzi o infekcje grzybicze oraz bakteryjne to najczęściej objawiają się one pieczeniem i swędzeniem pochwy, jej suchością, bólem podczas oddawania moczu, a także nieprzyjemnym zapachem wydzieliny. W jaki zatem sposób można je od siebie odróżnić? Infekcje bakteryjne rozwijają się stopniowo, co oznacza, że najpierw nie dają żadnych objawów, a do tego towarzyszą im wodniste upławy o rybim zapachu. Jeśli chodzi natomiast o objawy infekcji grzybiczych, to pojawiają się nagle, a wydzielina wydobywająca się z pochwy ma zabarwienie oraz konsystencję przypominającą twaróg.

Jak leczyć infekcje intymne?

Leczenie schorzeń intymnych uzależnione jest głównie od tego, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia. Jeśli chodzi o leki na infekcje intymne, to w przypadku pojawienia się niezbyt nasilonych objawów warto sięgnąć po dostępne w aptekach bez recepty maści, kremy oraz dopochwowe globulki. W sytuacji, gdy po kilku dniach stosowania wspomnianych środków nie zobaczymy żadnych efektów, to koniecznie musimy skonsultować się z ginekologiem. Podczas badania i pobrania wymazu będzie on bowiem mógł określić, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia, przepisując odpowiednie leki, najczęściej w postaci antybiotyku.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne