Strona głównaPoradyIle kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to produkt, który pozwala na wypłacenie odszkodowania w razie wystąpienia konkretnych zdarzeń losowych. Taka polisa przydaje się bez względu na tym czy wielkość nieruchomości. Na rynku istnieją jednak różne ubezpieczenia, a każde z nich odbiega od pozostałych m.in. ceną. Ile kosztuje polisa mieszkaniowa?

Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

Każde mieszkanie różni się od pozostałych dokładnym metrażem, położeniem w budynku, lokalizacją czy obecnością ewentualnych zabezpieczeń w postaci alarmów lub drzwi antywłamaniowych. Z tego powodu nie ma jednej ceny ubezpieczenia takiej nieruchomości. Dokładny koszt wylicza się po przedstawieniu informacji na temat mieszkania. Na ostateczną cenę polisy wpływają takie czynniki, jak:

  • zakres ubezpieczenia,
  • oferta towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • metraż mieszkania,
  • data powstania budynku,
  • dodatkowe zabezpieczenia w mieszkaniu,
  • lokalizacja,
  • piętro,
  • maksymalna kwota odszkodowania.

W każdej umowie znajdują się informacje na temat zakresu obowiązywania polisy i maksymalnej wartości odszkodowania, jakie uzyskasz po wystąpieniu zdarzenia losowego. Im jest ono wyższe, tym większa będzie coroczna składka. Często warto jednak zdecydować się na szerszy zakres ubezpieczenia, który pozwoli na wypłacenie pieniędzy w razie niemal każdego wypadku. Podstawowe polisy są zdecydowanie najtańsze, jednak nie obejmują niektórych zdarzeń losowych, a w ich przypadku maksymalna kwota odszkodowania nie jest zbyt duża.

Najwięcej zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania na parterze lub poddaszu, w niekorzystnej lokalizacji pod względem bezpieczeństwa, w starym budynku oraz bez żadnych zabezpieczeń. Jeśli obejmiesz ochroną ruchomości domowe o znacznej wartości, również musisz liczyć się z dużym kosztem. Niektóre rzeczy wymagają także wykupienia rozszerzonej polisy, co ma miejsce np. w przypadku dzieł sztuki czy wartościowych obiektów.

Cena ubezpieczenia mieszkania

Ceny ubezpieczenia mieszkania mogą bardzo się od siebie różnić. W przypadku małych mieszkań znajdujących się na piętrach pośrednich, które objęto podstawową polisą, koszt nie powinien przekroczyć około 200-300 zł rocznie. Cena rośnie jednak wraz z wielkością mieszkania oraz zakresem ubezpieczenia. Większość osób decyduje się bowiem na objęcie ochroną również ruchomości domowych, czyli wszelkich rzeczy znajdujących się w mieszkaniu. W ten sposób można ustrzec się przed dużymi kosztami, dlatego warto rozszerzyć polisę.

Ubezpieczenie o szerszym zakresie to koszt kilkuset złotych rocznie. W przypadku rozbudowanych pakietów cena może także przekroczyć 1000 zł. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, a dokładną wysokość składki oblicza się na podstawie informacji o konkretnej nieruchomości. Często dobrym pomysłem jest też zakupienie kilku polis w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, co pozwala na dodatkowe obniżenie ceny.

Jak kupić tanie ubezpieczenie mieszkania?

Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego znalezienie taniej polisy na mieszkanie nie powinno być problemem. Najłatwiejszą opcją jest skorzystanie ze specjalnych porównywarek online, takich jak https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Internetowe kalkulatory pozwalają bowiem na wyliczenie dokładnego kosztu na podstawie podanych informacji zupełnie bez wychodzenia z domu. Z przedstawionych ofert można następnie wybrać taką, która spełnia Twoje oczekiwania zarówno pod względem ceny, jak i zakresu. Jest to również doskonały sposób na sprawdzenie, ile będzie kosztować ubezpieczenie danego mieszkania jeszcze przed zdecydowaniem się na daną propozycję.

Porównywanie ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych jest zdecydowanie najefektywniejszym sposobem na znalezienie najtańszej polisy. W ten sposób możesz sprawdzić, czy stosunek zakresu do ceny w przypadku konkretnej propozycji jest korzystny. Czasem za pomocą porównywania ofert można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku. To dobra informacja dla osób, którym zależy na pełnej ochronie w nieco tańszym wydaniu.

Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie