Strona głównaPrzemysłIle kosztuje lampa uliczna i czy warto wymienić ją na LED?

Ile kosztuje lampa uliczna i czy warto wymienić ją na LED?

Oświetlenie uliczne może stanowić 25% rocznych kosztów energii w danym mieście lub gminie. Miasta mogą jednak zaoszczędzić nawet 65% rocznie, przechodząc na oświetlenie uliczne LED, które zgodnie z planem może działać nawet do 25 lat. Zaawansowane, inteligentne sterowanie i ściemnianie świateł może potencjalnie zwiększyć te oszczędności, zmieniając intensywność oświetlenia w zależności od pory dnia.

Ile kosztuje wymiana lamp ulicznych?

Zaawansowane, inteligentne sterowanie i ściemnianie świateł może potencjalnie zwiększyć te oszczędności, zmieniając intensywność oświetlenia w zależności od pory dnia. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, ile kosztuje wymiana lamp ulicznych, zanim przeanalizujemy koszt lamp ulicznych. Jeśli mamy klasyczne latarnie uliczne, musimy dowiedzieć się, ile pieniędzy będziemy musieli wydać, aby się ich pozbyć. Należy pamiętać, że wymiana i utylizacja oświetlenia ulicznego może być kosztowna. W rezultacie należy być przygotowanym na wydawanie znacznej ilości pieniędzy. Jednak korzyści płynące z modernizacji oświetlenia ulicznego w przyszłości będą zdecydowanie większe.

Lampa uliczna – rodzaje

Tradycyjne lampy uliczne służące do oświetlania zewnętrznych obiektów sportowych i rekreacyjnych, placów, parkingów, stacji benzynowych, ulic i autostrad to lampy:

 • rtęciowe
 • sodowe
 • żarowo-rtęciowe

Obserwując ewolucję oświetlenia ulicznego, można zauważyć, że z reguły nowe rozwiązania szybko wypierały starsze, ze względu na znaczne różnice w użyteczności. Bez wątpienia jesteśmy teraz świadkami takiego przełomu, ponieważ lampy sodowe są coraz częściej zastępowane przez oświetlenie LED. Warto jednak zauważyć, że pierwszy z nich królował w miastach i wzdłuż autostrad przez wiele dziesięcioleci. Ten typ lampy wyładowczej wytwarza dużo światła przy niewielkim poborze mocy i długiej żywotności średnio kilku tysięcy godzin. Lampy sodowe wyróżniają się żółtym lub pomarańczowym odcieniem, co daje charakterystyczne wrażenie wizualne. Są one nadal najpopularniejszą opcją w większości miejsc w całej Polsce. Z kolei nowe inwestycje coraz częściej zastępowane są żarówkami i oprawami LED. W ich obudowach zastosowano nowoczesne diody elektroluminescencyjne (LED), których możliwości znacznie przewyższają tradycyjne oświetlenie sodowe.

Lampa uliczna LED – zalety

Oto niektóre z zalet oświetlenia LED w warunkach zewnętrznych:

 • Brak szkodliwego promieniowania UV pozwala na skuteczną pracę w trudnych warunkach atmosferycznych.
 • Pełna jasność w krótkim czasie (bez konieczności rozgrzewania)
 • Odporność na wstrząsy i wibracje
 • Do 80 000 godzin żywotności bez wymiany
 • Możliwość wyboru barwy światła w zakresie od 2700K do 3000K – światło ciepłe, barwa zrównoważona (ok. 4000K) oraz barwa zimna 6000-6500K
 • Możliwość skupienia wiązki światła w określonym kierunku
 • Oświetlenie LED nie zawiera szkodliwych składników, dzięki czemu nie ma opłat za utylizację.
 • Niższe zużycie energii (żarówka rtęciowa od 125W do 400W, żarówka LED od 30W do 50W), a co za tym idzie oszczędności.

Podsumowując, przejście z tradycyjnego oświetlenia ulicznego na oświetlenie LED nie tylko poprawia bezpieczeństwo i płynność ruchu, ale także pomaga chronić środowisko naturalne. Oszczędza też pieniądze.

Wymiana lamp ulicznych na LED – czy warto?

Oprawy uliczne LED są droższe niż wysokoprężne sodowe lub halogenowe lampy uliczne, ale zapewniają ponad 80 000 godzin świecenia. W rezultacie otrzymuje się od 8 do 10 razy więcej światła w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami.

Kupując wysokiej jakości lampy uliczne, można spodziewać się prawie zerowej konserwacji przez co najmniej dziesięć lat. Oświetlenie uliczne LED jest niezwykle trwałe, co oznacza, że nie będzie trzeba wydawać dużych pieniędzy na jego eksploatację. Zużycie energii i wydatki na energię elektryczną będą jeszcze niższe, jeśli użyjemy solarnego oświetlenia LED. Przejście na LED na dłuższą metę pozwala zaoszczędzić znaczne ilości pieniędzy. Oświetlenie LED jest do 65 procent tańsze w eksploatacji niż tradycyjne oświetlenie i znacznie zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Dla przykładu twierdzi się, że przejście na lampy uliczne LED w Stanach Zjednoczonych byłoby porównywalne z usunięciem 8,5 miliona samochodów z dróg. Jest to przykład, jakie znaczenie ma dbanie o ekologiczne rozwiązania oświetleniowe.

Mamy nadzieję, że przedstawione tutaj argumenty skłonią zarządców dróg do rozważenia zastąpienia oświetlenia ulicznego rtęciowego, żarowo-rtęciowego i sodowego lampami LED. Taka inwestycja nie tylko poprawi bezpieczeństwo na drogach, ścieżkach i innych ciągach komunikacyjnych, ale także wpłynie na poprawę budżetu miejskiego, gminnego i każdego innego zarządcy dróg, a co także ważne, ochroni środowisko.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne