Strona głównaTurystykaGdzie można płacić bonem turystycznym?

Gdzie można płacić bonem turystycznym?

Bon turystyczny to narzędzie mające na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin, jak i całej branży turystycznej, która stojąc w obliczu pandemii i związanych z nią licznych obostrzeń, poniosła olbrzymie straty na przestrzeni tych kilkudziesięciu miesięcy. Choć Program Polski Bon Turystyczny wszedł w życie 1 sierpnia 2020 roku, to nadal pozostaje wiele osób, które z niego nie skorzystało. Muszą się natomiast śpieszyć, bowiem mają oni czas do końca marca 2022 roku. Niewykorzystany bon przepada.

Ciągle wiele osób ma wątpliwości dotyczącego tego, w jaki sposób może wykorzystać przysługujący rodzinie bon, na jakich zasadach się to odbywa oraz gdzie można zapłacić takim bonem. Przybliżamy więc wszystkie najważniejsze informacje na ten temat- będą to niejako wiadomości w pigułce, które ułatwią posługiwanie się bonem.

Bon turystyczny- czym jest i komu przysługuje

Bon turystyczny to specjalny bonus pochodzący ze środków państwowych. Wynosi jednorazowo 500 złotych i przysługuje każdemu dziecku do 18 roku życia, natomiast w przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, jest to równowartość dwóch bonów, a więc 1000 złotych. Bonu nie można wymienić na gotówkę, Przyznawany jest on w formie elektronicznej, w postaci kodu, który otrzymujemy SMS-em bądź pocztą elektroniczną, przy czym jego udostepnienie odbywa się na wniosek, po uprzednim zarejestrowaniu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Za co możemy zapłacić bonem turystycznym?

Nadal pojawiają się wątpliwości w tym temacie, bowiem na przestrzeni czasu, w którym bon zaczął obowiązywać, dochodziło do wielu zmian oraz błędnych informacji, które mogły zniechęcać do korzystania z takiego wsparcia. Za pomocą bonu można opłacić przede wszystkim usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne organizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, który dokonał stosownej rejestracji. Co ważne, z takich usług można korzystać wyłącznie na terenie kraju- bonem nie zapłacimy więc za przejazdy wycieczek organizowanych poza granice Polski. „Bonem można więc zapłacić za nocleg w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym, przy czym wraz z opłatą za pobyt dziecka, opłata może dotyczyć jednocześnie pozostałych członków rodziny.” Mówi nam Pan Damian z Hotelu Rzeszów Bristol. Bon można wykorzystać również opłacając nim kolonie bądź obóz sportowy, natomiast od 22 stycznia 2021 roku lista została rozszerzona o usługi przewodnickie, przejazdy autokarem na terenie kraju, zwiedzanie obiektów kulturalnych, zajęcia rekreacyjne oraz korzystanie z obiektów aktywności turystyczno-sportowych i rekreacyjnych.

Gdzie można zapłacić bonem turystycznym?

Lista obiektów, w których można zapłacić bonem turystycznym jest dość obszerna i zawsze aktualna znajduje się na specjalnie stronie Polskiej Organizacji Turystycznej, w stworzonej do tych celów bazie. Baza ta działa na zasadzie wyszukiwarki, gdzie znaleźć można interesujący nas obiekt na podstawie nazwy bądź wpisując miejscowość- wówczas pojawią się wszystkie propozycje w jej obrębie, gdzie można zrealizować bon turystyczny.

Atrakcje z których skorzystamy płacąc bonem

Patrząc na ilość osób, które jeszcze nie wykorzystało bonu turystycznego oraz na pewne ograniczenia wynikające z oblężeń hoteli, pensjonatów i innych obiektów, początkowo objętych programem, postanowiono rozszerzyć listę o dodatkowe propozycje i atrakcje. Dzięki temu bon turystyczny wykorzystać możemy chociażby w parkach rozrywki, takich jak Energylandia, Rabkolandia czy Jura Park. Zasada jest taka, że obiekt musi oferować co najmniej dwie odrębne usługi, by mógł uwzględniać płatność bonem turystycznym.

Bonem turystycznym można płacić kilka razy, dopóki dostępne są środki na indywidualnym koncie. Saldo środków można sprawdzić poprzez PUE ZUS. Wiele osób zastanawia się, czy bonem można zapłacić za obiad lub inne usługi gastronomiczne. Otóż ustawa wyklucza taką możliwość, natomiast jest to dozwolone w przypadku, gdy posiłki są wliczone w cenę pokoju hotelowego.

Przypominamy, iż bon turystyczny można wykorzystać do 31 marca 2022 roku, a więc czasu, by to zrobić, jest coraz mniej. Zachęcamy więc do przejrzenia dostępnych ofert, by móc wybrać coś dla swojego dziecka i swojej rodziny. To doskonała opcja na mile spędzony weekend bądź rezerwację zimowego wypoczynku.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne