Strona głównaRozrywkaFenomen seriali w XXI wieku

Fenomen seriali w XXI wieku

Spędzanie czasu może przybrać różną formę, która dla danej osoby będzie najlepsza, najbardziej przyjemna. Chociaż trzeba przyznać, że czasem idziemy w tym temacie na łatwiznę i robimy rzeczy, które nic nie wnoszą do naszego życia. Inaczej rzecz się ma, gdy wybieramy grę w ice casino, w którym mamy ułatwiony start. A co, jeśli naszym faworytem na wolny wieczór jest serial? Przyjrzyjmy się, dlaczego oglądanie seriali w XXI wieku, przybrało tak powszechną formę?

Początki serialowej mody

Jak się okazuje, seriale mają bogatą historię i tradycję. Pierwsza produkcja seryjna powstała w 1908 roku, jako kinowa produkcja filmowa przedstawiająca przygody Nicka Cartera. Twórcy inspirowali się seriami wydawniczymi, które były publikowane w czasopismach i w formie komiksów. W tamtym okresie powstawały kolejne filmy o różnych bohaterach, które widzowie mogli oglądać na dużym ekranie. Nie były to seriale telewizyjne, które znamy z naszego doświadczenia, jednak przyczyniły się one do stworzenia tego osobnego gatunku. Kolejne były słuchowiska radiowe stworzone z myślą o gospodyniach domowych, które mogły śledzić losy swoich ulubionych bohaterów. Właśnie tak powstał najstarszy z seriali “Guiding light”, który był najpierw emitowany w radiu przez NBC od 1937 do 1952 roku, zaś od 1957 przeniesiono go do telewizji, gdzie był grany do 2009 roku. To szmat czasu i rekord, którego raczej nikt nie pobije. Liczba odcinków tegoż “tasiemca” to 18262, które powstały na przestrzeni 72 lat. Istnieje lista najdłużej emitowanych seriali, wśród których znana wszystkim “Moda na sukces”, nie jest na wysokiej pozycji. Kolejny z modowych trendów oglądania seriali, powstał w latach 90 – tych za sprawą mało komercyjnej produkcji “Miasteczko Twin Peaks”. Historia tak wciągnęła swoich fanów, że zaczęli oni umawiać się na wspólne oglądanie oraz próbowali sami rozwikłać serialową zagadkę tajemniczej śmierci. Po tym serialu, nic już nie było takie samo.

Zaangażowanie w serialowe życie

Za sprawą filmów, w tym i seriali, można przeżywać rozmaite przygody, dreszczyk niepewności, cały wachlarz emocji wywoływanych przez zdarzenia i bohaterów. W serialach jest większe pole do popisu dla ich twórców. Widać to w specyficznym języku, licznych gagach, nietypowych perypetiach. Dzieje się tak, ponieważ w pierwszych odcinkach poznajemy poszczególne postaci i dzięki temu, czujemy się swobodniej i pewniej, zaś twórcy mogą skupić się na ich dalszym życiu. Słowem, możemy się rozgościć w ich świecie. Na zupełnie inne rzeczy zwracamy uwagę aniżeli w filmie. Poza tym, ci bohaterowie stają się nam bliżsi, śledzimy ich losy, angażujemy się w przygody i życie, przeżywamy razem z nimi, co jednak wpływa na poczucie więzi. Właśnie to przywiązanie sprawia, że chcemy tak chętnie oglądać i oglądać. Tak było w przypadku kultowych “Przyjaciół”, których zna cały świat i kilka pokoleń. Innymi serialami, które zdobyły uznanie wśród widzów były m.in.: “Zagubieni”, “Z archiwum X”, “Ostry dyżur”, “NCIS” i wiele innych. Z nowszych produkcji to wielomilionowa produkcja HBO “Gra o tron”, a także “Dexter” czy “Dom z papieru” udostępniony przez Netflix.

Relaks na kanapie

Wspomniane platformy, jak również wiele innych tego typu, dysponują całkiem sporym wyborem najróżniejszych rodzajów seriali, z których korzystają rzesze użytkowników. Wystarczy zakupić pakiet, zalogować się i dołączyć do swoich bohaterów. A wybierać można spośród takiej tematyki, jak: fantasy, science-fiction, sensacja, obyczajowe, horrory, komedia, kryminalne, wojenne itp. Każdy z nas zdecyduje się na inny typ, na spróbowanie chociażby jednego odcinka, po którym albo będzie kontynuował, albo wybierze inny tytuł, Taki relaks jest na wyciągnięcie ręki dla większości z nas. To może być także miło spędzony czas ze znajomymi, którzy mają podobne gusta filmowe. Dlatego też, ten fenomen seriali trwa nadal i będzie trwał.

Poprzedni artykułJaki macie cukier po jedzeniu?
Następny artykułJaki odkurzacz piorący?
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie