Strona głównaZdrowieE-konsultacja online u lekarza. Jak to działa?

E-konsultacja online u lekarza. Jak to działa?

Wiele osób wykazuje wewnętrzny opór przed udaniem się na wizytę do lekarza. Obawiają się oni kolejek, konieczności pokazania, że coś z nimi jest nie tak czy po prostu nie mają dość czasu. Nie trzeba długo się zastanawiać, by wywnioskować, że skutki takiego odwlekania mogą być fatalne. Nieleczenie danego urazu lub schorzenia może doprowadzić do pogłębiania problemu, a czasem nawet trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Wszechobecna cyfryzacja usprawniła wiele obszarów naszego życia, a jednym z nich jest służba zdrowia. Wprowadzenie e-recepty, e-skierowań i Indywidualnego Konta Pacjenta (IKP) usprawniło możliwość skorzystania ze świadczeń zdrowotnych. Praktycznie większość potrzebnych informacji można sprawdzić w aplikacji mojeIPK. Te możliwości szczególnie zaczęły być testowane podczas pandemii, gdy wielu lekarzy po raz pierwszy przyjmowało pacjentów online i podczas porady zdalnej sprawdzali stan zdrowia, przeprowadzali wywiad czy rekomendowali leczenie. W tamtym okresie było to wymuszone dbaniem o bezpieczeństwo i nieprzenoszenie dalej wirusa. Dzisiaj konsultacje online dla wielu osób mogą być sposobem na skorzystanie z pomocy lekarza bez narażania się na konieczność oczekiwania w kolejkach, w których można także się zarazić różnymi wirusami.

Pierwszy kontakt z lekarzem

Wiele osób ma przeświadczenie, że pierwszy kontakt z lekarzem w przypadku złego stanu zdrowia może odbyć się jedynie przy pomocy lekarza rodzinnego. Zdecydowanie jest więcej możliwości i to nie uwzględniając wzywania karetki czy wizyty na SOR. Oczywiście to dana osoba powinna wyszukać dla siebie odpowiednią pomoc, dlatego warto wiedzieć, jakie ma się możliwości.

Przychodnie

Osoby przebywające poza miejscem zamieszkania mogą udać się do dowolnej przychodni, posiadającej kontrakt z NFZ, otrzymają one w nich bezpłatne świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej. Działają one w godzinach od 8:00 do 18:00 w dni robocze.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Po godzinach pracy przychodni, czyli od 18 do 8 rano oraz w soboty, niedziele i święta, a także w inne dni ustawowo wolne od pracy, można zgłosić się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Skorzystać z niej można w przypadku:
– nagłego zachorowania,
– nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
– gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Izba Przyjęć

W przypadku, gdy dana osoba ma poczucie, że jest zagrożone jej życie lub w sytuacji nagłej, ma ona prawo do skorzystania z pomocy doraźnej w szpitalnej izbie przyjęć. Nie jest potrzebne do tego żadne skierowanie. Pacjent w razie potrzeby z izby przyjęć jest transportowany do specjalistycznej placówki.

E-konsultacja online z lekarzem

Podczas e-konsultacji dana osoba może skorzystać z pomocy lekarza zdalnie. Za pomocą formularza medycznego wypełni informacje o sobie, a także wgra badania. Dodatkowo lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty dla pacjenta.

Konsultacja online. Jak wygląda?

Podczas e-konsultacji, podobnie jak podczas standardowej wizyty, pacjentowi zostanie sprawdzony stan zdrowia, lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, a także zarekomenduje leczenie. W przypadku e-konsultacji podstawą jest kontakt telefoniczny. Jednocześnie, zanim lekarz się skontaktuje z daną osobą, musi ona wypełnić formularz, wraz z ewentualnymi załącznikami, a także opłacić konsultację medyczną. Dzięki temu lekarz mimo braku bezpośredniego kontaktu z pacjentem może zarekomendować odpowiedni sposób leczenia.

Jak przygotować się do e-konsultacji?

Przed e-konsultacją dana osoba musi zebrać jak najwięcej informacji, badań, które mogą pomóc określić lekarzowi przyczynę dolegliwości. Szczególnie ważne będą stałe schorzenia, przyjmowane leki, ewentualne uczulenia czy reakcje alergiczne z przeszłości. Należy pamiętać, że lekarz podczas pierwszej konsultacji nie ma dostępu do historii leczenia czy innych istotnych informacji na temat pacjenta.

Wdrożenie zaleceń po e-konsultacji

Po otrzymaniu diagnozy medycznej i zaleceń leczenia pacjent powinien jak najszybciej zastosować się do rekomendacji lekarskiej. Jeśli została wystawiona e-recepta, to można ją zrealizować w dowolnej wybranej aptece. Lekarz podczas wizyty nie tylko przekazuje zalecane informacje, lecz także zapisuje je w systemie. Przepisane leki, dawkowanie i inne szczegółowe informacje zostają zapisane w Internetowym Koncie Pacjenta.
Każda osoba ma prawo do korzystania ze wszelkich dostępnych możliwości w celu ochrony swojego zdrowia i życia. Dlatego warto dowiedzieć się jakie możliwości zostają nam zaoferowane w ramach publicznej i prywatnej służby zdrowia. E-konsultacja jest jedną z takich opcji i dzięki zdalnemu kontaktowi z lekarzem pozwala na otrzymanie porady medycznej bez wychodzenia z domu.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne