Strona głównaBudownictwoDo czego służy system komunikacji dachowej?

Do czego służy system komunikacji dachowej?

Bezpieczeństwo stało się w obecnych czasach kluczowym aspektem prac związanych z pokryciem dachowym. Poprawnie zainstalowany system komunikacji dachowej zapewnia dekarzowi odpowiednią przyczepność oraz dostęp do wszystkich elementów dachu. Szczególne wymagania odnośnie zabezpieczenia pokrycia dachowego dotyczą dachów o wysokim stopniu nachylenia.

Czym jest system komunikacji dachowej?

Pojęcie komunikacji dachowej jest najczęściej kojarzone z dachami skośnymi, ze względu na Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Zawarte w nim przepisy określają konkretne normy warunków technicznych obowiązujących w budynkach o tym rodzaju zadaszenia. Dachy skośne charakteryzują się nachyleniem powyżej 25%, w związku z czym są szczególnie wrażliwe na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Taki rodzaj zadaszenia powinien zostać wyposażony w dojścia do kominów, anten radiowych i telewizyjnych oraz urządzeń technicznych. Akcesoria dachowe, które najlepiej sprawdzą się na dachu skośnym lub pokrytym materiałami łamliwymi, to systemy komunikacji dachowej.

Cechy komunikacji dachowej

Poprawnie zamontowana komunikacja dachowa jest bardzo skutecznym elementem ochronnym dachu. System ten składa się z elementów w postaci stopni oraz pomostów kominiarskich. Efektywna komunikacja dachowa cechuje się:

  • odpowiednim rozmieszczeniem stopni,
  • zabezpieczeniem antypoślizgowym,
  • trwałością materiałów,
  • zabezpieczeniem antykorozyjnym,
  • obecnością ław kominiarskich.

Mimo, że przepisy prawne odnoszą się jedynie do dachów skośnych, warto zainstalować ten rodzaj akcesoriów dachowych także na zadaszeniach o mniejszym nachyleniu.

Dlaczego warto posiadać systemy komunikacji dachowej w swoim domu? – podsumowanie

Systemy komunikacji dachowej są często narażone na działanie czynników atmosferycznych, dlatego powinny być wykonane z trwałych, odpornych na korozję materiałów. Dodatkowo, akcesoria te powinny być antypoślizgowe, ze względu na bezpieczeństwo osób przemieszczających się po powierzchni dachu.

Komunikacja dachowa jest niezbędnym elementem każdego dachu o nachyleniu większym niż 25%. Dzięki odpowiednim zamontowaniu tego systemu, dach staje się miejscem bezpiecznym i przystosowanym do przeprowadzania niezbędnych przeglądów lub napraw.

Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie