Strona głównaPoradyCzym najlepiej wyczyścić zabrudzone fugi?

Czym najlepiej wyczyścić zabrudzone fugi?

Płytki i gres to najchętniej wybierane materiały do wykończenia wnętrz, zwłaszcza w pomieszczeniach szczególnie narażonych na brud, wilgoć i inne warunki, takich jak kuchnia, łazienka, wiatrołap czy przedpokój. Jeśli wybieramy takie rozwiązanie, musimy liczyć się z tym, iż szczeliny pomiędzy kafelkami zostaną wypełnione fugą, a ta niestety nie wykazuje już tak dobrych właściwości, jak odporność na brud czy wilgoć. Jak więc wyczyścić fugi, by odzyskały dawny blask i nie szpeciły pomieszczenia? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Płytki pełnią ważną funkcję praktyczną, stanowiąc podłoże ścian i podłóg, które cechuje się bardzo wysoką trwałością oraz łatwością utrzymania porządku. Ponadto coraz częściej są równocześnie elementem dekoracyjnym, bowiem różnorodne wzory, umiejętnie dobrane do wnętrza, dodają mu nietuzinkowego uroku. I wszystko byłoby idealnie, gdyby nie ta fuga…

Właściwa pielęgnacja fug

Zanim przejdziemy do prostych i skutecznych sposobów czyszczenia fug, przypomnimy kilka zasad, dzięki którym nie doprowadzimy fug do konieczności ich całkowitej wymiany. Fuga to porowata spoina pomiędzy płytkami ułożonymi na ścianie bądź podłodze, mająca różne grubości i zwykle położona nieco poniżej poziomu płytek. Wszystko to sprawia, że nieprawidłowa ich pielęgnacja skutkuje rozwojem bakterii, pleśni czy grzybów, powodując trwałe zabrudzenie fugi, a przy tym tworząc warunki niesprzyjające zdrowiu człowieka.

Chcąc by fuga zachowała swoją trwałość i estetyczny wygląd na długi czas, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim regularne mycie odpowiednio dobranymi detergentami, najlepiej o neutralnym pH. Zanim jednak przejdziemy do czyszczenia na mokro, warto płytki i ich spoiny dokładnie odkurzyć tak, by później nie wcierać dodatkowo brudu w strukturę fugi. Wróćmy na moment do właściwych środków- stosując te chemiczne zawsze czytajmy etykiety i wybierajmy te, które są przeznaczone do danej powierzchni. To da nam pewność, że nie zniszczymy przypadkowo swoich płytek i fug zbyt mocnym środkiem.

Prócz detergentów, równie ważny jest sprzęt i narzędzia, którymi posłużymy się czyszcząc płytki i fugi. Wato więc przygotować szczotki, najlepiej o półtwardym włosiu, gąbki oraz ścierki. Świetnie na takich powierzchniach sprawdzi się również mop parowy. Niezwykle istote prócz czyszczenia jest częste wietrzenie pomieszczeń, dzięki czemu unikamy powstania grzybów i pleśni.

„Dobrze jest od czasu do czasu zaimpregnować fugę dedykowanymi impregnatami, dzięki którym utworzy się na niej specjalna powłoka ochronna, lepiej chroniąc przez zabrudzeniami. Pamiętajmy jednak, że najlepiej wykonać tą czynność po pierwszym nałożeniu fugi, natomiast gdy zechcemy tą czynność powtórzyć po upływie jakiegoś czasu, najpierw należy spoinę bardzo dokładnie odczyścić”. – mówi nam Pan Jacek z https://eralazienki.pl/

Czym skutecznie wyczyścić fugi?

To pytanie stawia sobie niejeden użytkownik łazienki czy kuchni wyłożonej płytkami. Jeśli będziemy stosować się do rad przedstawionych powyżej, nie będzie to nic trudnego, bowiem systematyczność sprzyja odpowiedniemu zachowaniu porządku. Jeśli natomiast z jakiś względów- takich jak chociażby zwiększona eksploatacja, przeprowadzany remont bądź po prostu chwilowe zaniedbanie- konieczne będzie dogłębne czyszczenie zabrudzonych fug, wówczas warto skorzystać z kilku sprawdzonych, domowych sposobów, choć do wyboru mamy także sporo środków chemicznych dostępnych w niemal każdym sklepie.

Można przygotować roztwór, który doskonale poradzi sobie nawet z silnymi zabrudzeniami. Potrzebujemy jedynie 2/3 szklanki amoniaku oraz 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Całość należy dokładnie wymieszać, przelać do butelki z atomizerem i dokładnie spryskać fugi. Pozostawić tak przez minimum 30 minut, po czym wytrzeć. Na nieco łagodniejsze zabrudzenia wystarczy preparat wykonany z wody i octu w proporcjach 1:1. Możemy również wykorzystać detergenty, które zwykle mamy pod ręką, dodając do wody z octem kilka kropel płynu do WC lub nabłyszczacza do zmywarki.

Szczególnie uciążliwe w pielęgnacji są białe fugi. Jednak i na nie mamy sprawdzone sposoby. Warto potraktować je pastą do zębów- niewielką ilość białej pasty nakładamy na wysłużoną szczoteczkę do zębów, po czym delikatnie szorujemy nią fugi. Zostawiamy całość na pół godziny, po czym dokładnie przemywamy roztworem  z octu i wody.

Wcale nie trzeba dużo, by znów cieszyć się pięknymi i schludnymi fugami w łazience czy kuchni. Wystarczy regularne ich czyszczenie, wietrzenie, a gdy przyjdzie taka potrzeba umiejętne wyczyszczenie zabrudzeń sprawdzonymi metodami, a będą znów jak nowe.

 

 

 

Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie