Strona głównaWłasna firmaCzym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego?

Czym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego?

Przedsiębiorcy stają przed trudnym wyborem biura rachunkowego. Modyfikacje przepisów podatkowych i finansowe zawiłości nie ułatwiają podjęcia decyzji. Obsługa dokumentów księgowych to w końcu jeden z najważniejszych elementów prowadzenia działalności gospodarczej. Mądry wybór biura rachunkowego zapewni nam stabilny rozwój, bezpieczeństwo i oszczędzi czas, który możemy poświęcić na działalność operacyjną. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy księgowej, aby współpraca zaowocowała sukcesem.

Kryteria wyboru biura rachunkowego

Nie każde biuro rachunkowe jest w stanie sprostać wymogom nowoczesnego biznesu. Przekrój rodzajów firm jest ogromny zarówno pod kątem branży, specyficznych uwarunkowań, skali obrotów po formę działalności. Mając tak szeroką gamę potencjalnych klientów, biura rachunkowe często specjalizują się w obsłudze wybranych rodzajów przedsiębiorców. Na rynku możemy znaleźć księgowość dla małych firm, księgowość online ale też biura rachunkowe, które zaznaczają, że obsługują firmy o określonej wielkości przychodów np. od 5 mln zł netto rocznie. Oferta biura rachunkowego zatem będzie różna i zależna od skali danej działalności, portfela usług, wielkości kadry, kompleksowości, stopnia innowacyjności, wymaganego rodzaju i częstotliwości kontaktu oraz rodzaju obsługiwanych podmiotów. Podobnie jak w przypadku doboru innych taryf biznesowych, również przy korzystaniu z księgowości nie warto sugerować się jedynie ceną. Znacznie ważniejszy jest przemyślany wybór firmy księgowej, która nie tylko dopasuje się doświadczeniem do naszej specyfiki ale też zaopiekuje się procesami finansowo-rachunkowymi do których nie mamy po prostu kompetencji wewnątrz firmy.

Wybór biura rachunkowego powinien być uzależniony od:

– poziomu wyszkolenia, doświadczenia i dostępności pracowników,

– doświadczeniu w pracy z systemami księgowymi szczególnie tymi na których dziś my działamy,

– przekazywaniu wartościowych informacji, zmian w prawie rachunkowym których jako przedsiębiorcy na co dzień nie śledzimy a za które mogą grozić nam sankcje,

– referencji, doświadczenie w biznesie – ciepła rekomendacja innych przedsiębiorców to największy dowód uznania,

– specjalizacji w danej branży, warto wybrać buro dopasowane i mające już klientów o podobnym profilu do naszego, to sporo ułatwia w obie strony tej relacji,

– podejścia do klienta, tutaj czasami chcemy oszczędzić i wybrać księgowość online, gdzie opiekunowie rotują a kontakt jest bezrelacyjny. Często jednak potrzebujemy zaufanej osoby, do której możemy zadzwonić i poradzić się w nurtujących nas kwestiach i wtedy ta dostępność oraz podejście okazują się kluczowe i nie warte oszczędności,

– zapewnienia bezpieczeństwa, sprawa o tyle prosta że każde biuro księgowe powinno mieć wykupione ubezpieczenie, o które warto abyśmy zapytali przed rozpoczęciem współpracy. Natomiast poza samym ubezpieczeniem, warto zapytać o powyższe kwestie i intuicyjnie upewnić się, że nie budzą naszych wątpliwości,

– zakresu oferowanych usług, księgowość to szeroki temat i często inaczej rozumiany przez księgowych oraz przedsiębiorców. Zatem warto ustalić dokładny zakres takiej współpracy, co będzie obejmowała a w szczególności, czego nie ma w zakresie. Doświadczony księgowy wie, o co pytają jego klienci i chcąc zadbać o odpowiednią przejrzystość i relację na początku z pewnością udzielić rzetelnych informacji na temat zakresu potencjalnej współpracy.

Bezpieczeństwo to priorytet

Nie zapominajmy, że biura księgowe przetwarzają wiele wrażliwych i poufnych danych, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. System ochrony i systemy bezpieczeństwa to dziś standard. Z tego względu zalecamy podjęcie współpracy z firmą, która wzbudza zaufanie i jest wiarygodna. Ochrona dokumentów musi przebiegać w myśl obowiązujących procedur prawnych. Poza samym ubezpieczeniem biura księgowego, warto sprawdzić zgodność z przepisami RODO. Niektóre firmy, szczególnie te większe weryfikują również bezpieczeństwo systemów IT oraz procesów prosząc choćby o standardy ISO, przy czym tutaj nie pozostawiamy złudzeń, to bardzo rzadko spotykane certyfikacje w tej branży. Wobec czego kluczowym aspektem bezpieczeństwa są osoby i ich kompetencje w ramach biura księgowego oraz doświadczenie w analogicznych do nas podmiotów i to właśnie od tych aspektów w dużej mierze zależy bezpieczeństwo tej współpracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Inny ważny czynnik wyboru biura rachunkowego to zaplecze technologiczne. W pełni skalowalne systemy informatyczne stanowią odpowiedź na trendy i zmiany w przepisach. Są równie istotne, co wykwalifikowana kadra pracowników. Księgowość online to aktualnie popularna forma rozliczeń, która gwarantuje dostęp do wszystkich dokumentów kadrowo płacowych przez całą dobę. Przydaje się zwłaszcza podczas służbowych wyjazdów i pracy zdalnej. Rozpatrując oferty biur księgowych, zwróć uwagę na dostępne modele współpracy. Przy czym to nie jest oczywisty aspekt. Po pierwsze transformacja cyfrowa trwa, po drugie często wiedza i bezpieczeństwo wynika z doświadczenia. Doświadczenie biura księgowego wiąże się z wiekiem założycieli a to z barierą i predyspozycją do cyfryzacji. Co prawda trend rynkowy jest widoczny i większość biur stawia na automatyzację i cyfryzację swojej obsługi widząc w tym realne korzyści jak oszczędność czasu, większą dostępność i mniejszą podatność na błędy. Niemniej jest to proces powolny i długoterminowy. Wybierając biuro księgowe warto zwrócić uwagę na ile są otwarci na innowacje i z jakich automatyzacji już dziś korzystają.

Model współpracy – jaki będzie najlepszy?

Jeśli w coraz bardziej napiętym grafiku brakuje Ci miejsca na dopełnienie formalności, rozważ dobór odpowiedniej formy rozliczeń i konsultacji. Księgowość tradycyjna mimo rozwoju technologii wciąż ma się dobrze. Umożliwia stały kontakt z księgowym i dokładne omówienie ważnych kwestii. Księgowość zdalna daje bieżący dostęp do informacji. Posiadanie raportów, zestawień i analiz w zasięgu ręki to duże udogodnienie. Poza tym księgowość zdalna jest usługą atrakcyjną cenowo, ponieważ wymaga mniejszego zaangażowania pracowników. Księgowość z oddelegowanym księgowym jest rzadziej spotykanym modelem współpracy, choć warto go rozważyć. Wysłannik biura rachunkowego pomoże Ci dopełnić obowiązków urzędowych i rozliczeniowych. Samodzielny pracownik w Twoim biurze szybko reaguje na wszelkie zmiany i pozwala zasięgnąć fachowego języka, wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Wszystko zależy oczywiście do skali Twojego biznesu i potrzeb. Przy większych biznesach z pewnością warto postawić na doświadczenie i bezpośredni kontakt oraz dedykowaną obsługę co wiąże się z kosztami. Przy mniejszych biznesach można pozwolić sobie na księgowość online.

Jakie biuro rachunkowe sprosta wymaganiom?

Wybór biura rachunkowego nie jest łatwy i jednoznaczny. Firmy potrafią wybrać biura z odległych regionów Polski, tylko dlatego że wzbudziły w nich odpowiednie zaufanie. Z całą pewnością największe zaufanie budzi biuro dysponujące sztabem specjalistów, bogatą ofertą, doświadczeniem i co najważniejsze dopasowaniem do naszej działalności. Przykładem marki, którą warto wybrać jest Wrocławskie biuro księgowe takie jak kancelaria finansowo-księgowa Dzikowski. Firma od ponad 25 lat wspiera swoich klientów w sprawach księgowych. Jest to przykład biura księgowego z Wrocławia, które obsługuje większe podmioty gospodarcze. Oferta dostępna na stronie https://dzikowski.wroclaw.pl/ to pakiet usług dostosowanych do wielu profili działalności gospodarczej. Oczywiście to nie jedyny przykład rzetelnego biura księgowego i tutaj każdy z nas powinien wykonać porządny research, ponieważ wybór biura księgowego to decyzja wieloletnia i kluczowa biznesowo, która decyduje o sukcesie w czasach dynamicznych przemian prawa podatkowego.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne