Strona głównaFinanseCzy ubezpieczenie OC można kupić nie wychodząc z domu?

Czy ubezpieczenie OC można kupić nie wychodząc z domu?

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie Beesafe respondenci w wieku 35 do 40 lat w 92% wiedzieli, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne można kupić bez wychodzenia z domu. Jednak aż 15% osób badanych uważało, że nie można przejąć OC po poprzednim właścicielu! Wiedza Polaków w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych jest więc niepełna i pojawia się w niej wiele sprzeczności.

Bardzo optymistycznie można ocenić wiedzę dotyczącą zakupu polis komunikacyjnych w ramach usług online. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na rzecz Beesafe najbardziej świadome możliwości zakupu polisy OC lub AC przez internet są osoby w wieku 35 do 44 lat. Zapewne związane jest to z tym, że osoby w tym wieku najczęściej są posiadaczami pojazdów mechanicznych. Z badań wynika jednak, że dla części Polaków kwestie dotyczące OC oraz AC nadal nie są oczywiste.

W 2021 roku w pierwszych trzech kwartałach zarejestrowano o prawie 1/5 więcej aut niż w poprzednim roku w analogicznym okresie. Okazuje się, że mimo zakupu samochodów wcale nie wiemy o ich ubezpieczeniu więcej. W listopadzie GFK na zlecenie startupu ubezpieczeniowego Beesafe sprawdziło stan wiedzy kierowców na temat polis dla ich pojazdów. Co ciekawe, nie wszyscy kierowcy byli świadomi tego, które z ubezpieczeń jest obowiązkowe. 23% badanych, czyli praktycznie co czwarty respondent, uważało, że zarówno OC, jak i AC są obowiązkowe w Polsce, a aż 6% przyznało, że nie wie. 1% uczestniczących w badaniu wskazało jako obowiązkowe autocasco, a pozostali, czyli 70%, wskazali OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Można pokusić się o stwierdzenie, że kierowcy i właściciele aut w Polsce nie wiedzą o tym, które z ubezpieczeń komunikacyjnych jest dobrowolne, a która obowiązkowe. Oczywiście w Polsce obowiązkowe jest posiadanie OC, a wszystkie inne ubezpieczenia komunikacyjne są dodatkowe i właściciel pojazdu nie jest zobowiązany do ich kupienia. Dodatkowo obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne ma dokładnie taki sam zakres ochrony w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, co regulują przepisy. Natomiast ubezpieczyciel ma prawo do samodzielnej wyceny wysokości składki na 12 miesięcy ochrony polisą.

Co daje OC?

Z przeprowadzonych badań wynika, że zaledwie 30% respondentów wskazuje, iż OC pokrywa nie tylko opłaty związane z uszkodzeniem pojazdu innej osoby, ale również dotyczy osób kierujących tym pojazdem i pasażerów. Pozostałe osoby, czyli aż 70%, wskazywało różne warianty ochrony i 44% uznawało, że chroniony jest wyłącznie pojazd, 15% – że osoby kierujące i pasażerowie, a aż 11% osób biorących udział w badaniu nie było świadomych tego, jaki zakres ochrony przysługuje w ramach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Czy OC można kupić wraz z autem?

Okazuje się, że to pytanie przysporzyło właścicielom pojazdów nie lada problemów. Aż 15% respondentów nie zgodziło się z tym twierdzeniem, a 19% nie znało odpowiedzi. W Polsce obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne przywiązane jest nie tyle do właściciela, a do auta i wraz ze sprzedażą przechodzi na nabywcę.

Digitalizacja ubezpieczeń

W grupie wiekowej od 35-44 lat aż 92% osób wiedziało, że można kupić polisę online. Badanie na zlecenie Beesafe wskazało, że to właśnie ta grupa wiekowa ma największą wiedzę na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Warto jednak podkreślić, że dla wielu Polaków kwestie związane z polisami nadal nie są jasne. Chcesz wiedzieć czego jeszcze nie wiesz o OC/AC? Wejdź na https://beesafe.pl/

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne