Strona głównaZdrowieCzy lekarz w wirtualnej przychodni może nie wystawić recepty online na tabletki...

Czy lekarz w wirtualnej przychodni może nie wystawić recepty online na tabletki dzień po?

Antykoncepcja awaryjna redukuje ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę po ryzykownym współżyciu. Warunkiem jest jednak to, że szybko połknięta zostanie przez kobietę tabletka „dzień po”. Recepta online w tym przypadku często znacznie skraca czas oczekiwania na lek, jednak czy lekarz przyjmujący zdalnie może jej z jakiegoś powodu nie wystawić?

Jak zdobyć tabletkę „dzień po”

Współżycie bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem, które nie spełniło swojej roli należycie, może skończyć się nieplanowaną ciążą. By zredukować ryzyko zapłodnienia, kobieta może postawić na antykoncepcję awaryjną, czyli tabletki hormonalne opóźniające lub hamujące owulację. Często pada pytanie, czy tabletki antykoncepcyjne są dostępne bez recepty, więc już w tym miejscu należy rozwiać te wątpliwości: nie są. Antykoncepcja awaryjna dostępna jest w naszym kraju jedynie na receptę wystawioną przez uprawnionego do tego lekarza.

Problem z antykoncepcją ratunkową jest taki, że jej skuteczność ściśle powiązana jest z czasem przyjęcia. Nie zawsze niestety można dostać się do lekarza przyjmującego stacjonarnie „od ręki”, a nawet jeśli się to uda, nie jest to gwarancja, że lekarz taką receptę nam wystawi. Może on np. zasłonić się klauzulą sumienia, a wówczas nie zostanie kobiecie przepisana tabletka „dzień po”. Recepta online jest wówczas opcją, na którą decyduje się wiele kobiet w podbramkowej sytuacji.

Antykoncepcja awaryjna na receptę

W przypadku ryzykownego współżycia, które ma dużą szansę skończyć się nieplanowaną ciążą, kobiety zaczynają szukać informacji, jak zdobyć tabletkę „dzień po”. Receptę może co prawda teoretycznie wystawić lekarz stacjonarnie, jednak często trudno do niego się dostać, a skuteczność tabletek „dzień po” zależy od czasu ich zażycia. Z pomocą przychodzą jednak konsultacje zdalne. Kiedy potrzebna jest recepta online na tabletkę dzień po, dostępna jest na stronie NaszaRecepta.pl i może zostać wystawiona zaledwie w kilka minut. Gdy w grę wchodzi Escapelle lub EllaOne, e-recepta zostanie jednak wystawiona tylko tym pacjentkom, które nie mają co do tego przeciwwskazań zdrowotnych.

Czy skorzystanie z płatnej konsultacji prywatnej jest gwarancją, że lekarz wystawi receptę na antykoncepcję awaryjną? To błędny sposób myślenia. Faktem jest, że zdecydowanie jest to rozwiązanie szybsze i mniej problematyczne, jednak w żadnym wypadku wniesienie opłaty nie jest gwarancją otrzymania recepty. Opłata dotyczy konsultacji, której efektem może być e-recepta, ale nie musi tak być, chociażby jeśli w wywiadzie medycznym stwierdzone będą przeciwwskazania zdrowotne pacjentki.

Tabletka „dzień po” – recepta online i realizacja

Antykoncepcja awaryjna na receptę może być kupiona praktycznie w każdej aptece, bez względu na to, czy jest to e-recepta wystawiona stacjonarnie, czy online. Nie zwlekaj z zakupem do ostatniej chwili, gdyż skuteczność tabletek „dzień po” jest ściśle powiązana z czasem ich zażycia. Kilka godzin zwłoki w niektórych przypadkach może mieć kolosalne znaczenie, dlatego – jeśli tylko możesz – wykup i połknij tabletkę w możliwie najkrótszym czasie. Realizacja e-recepty na tabletki „dzień po” w aptece jest prosta.

By wykupić Escapelle czy EllaOne, e-recepta wcale nie będzie Ci potrzebna w formie wydruku. Możesz bowiem skorzystać wyłącznie z jej czterocyfrowego kodu, który jest wysyłany do pacjentów SMS-em w momencie wystawiania e-recepty. By wykupić lek, możesz podać ten kod farmaceucie, a następnie dokonać uwierzytelnienia, podając swój numer PESEL. Nie jest to jednak jedyna opcja – możesz także podać kod kreskowy e-recepty, a ten znajduje się na jej wydruku informacyjnym (sprawdź wiadomość e-mail lub profil IKP).

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne