Strona głównaTechnologiaCertyfikaty SSL – dlaczego warto z nich korzystać?

Certyfikaty SSL – dlaczego warto z nich korzystać?

Bezpieczeństwo to jedna z kluczowych kwestii związanych z internetem. Mając stronę www albo e-sklep, koniecznie zabezpiecz je za pomocą certyfikatu SSL. Procedura jego uzyskania jest prosta, a ceny niewygórowane w stosunku do otrzymanych korzyści. Sprawdź, na jaki certyfikat się zdecydować i dlaczego!

Certyfikat SSL – rozwiązanie, które ma niemal 30 lat a wciąż działa

SSL (ang. Secure Socket Layer) jest protokołem sieciowym, który zabezpiecza połączenia internetowe. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologicznego, można śmiało powiedzieć, że SSL opracowano bardzo dawno, bo już w 1994 r. Jego wysoka skuteczność, prostota oraz uniwersalność, sprawiły nie tylko, że dość szybko się rozpowszechnił, ale także, że z powodzeniem stosowany jest do dziś. 

Podobnie jak ponad 2 dekady temu, również obecnie SSL służy szyfrowaniu danych przesyłanych między użytkownikiem strony internetowej, a jej serwerem. O bezpieczeństwie strony korzystającej z SSL świadczy przedrostek adresu, czyli https: zamiast niezabezpieczonego http: oraz poprzedzający go symbol zamkniętej kłódki. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zaawansowane certyfikaty SSL, przed kłódką mają również nazwę właściciela domeny internetowej zabezpieczonej certyfikatem.

Zabezpiecz stronę internetową certyfikatem SSL – wybierz odpowiednie rozwiązanie

Podobnie jak w przypadku innych usług internetowych, również przy wyborze SSL użytkownik może skorzystać z kilku opcji. Są to:

  • DV – Domain Validation, czyli certyfikat podstawowy;
  • OV – Organization Validation;
  • EV – Extended Validation.

Warto wiedzieć, że certyfikaty SSL wystawiane są wyłącznie przez uprawnione do takich działań Urzędy Certyfikacji, jednak żeby je uzyskać, nie trzeba zwracać się bezpośrednio do tych instytucji. Wystarczy zamówić usługę u dostawcy internetu, u którego nabyłeś prawo do korzystania z domeny internetowej. Pełni on rolę pośrednika i oferuje zwykle nie tylko wersje podstawowe SSL, ale także zaawansowane certyfikaty.

Certyfikat DV – tanio i szybko

SSL DV zapewniają najniższy stopień uwierzytelnienia. Proces ich wystawiania polega na sprawdzeniu, czy wnioskujący ma prawo do korzystania z domeny, dla której ubiega się o certyfikat. Na SSL DV czeka się zwykle nie dłużej niż godzinę, a koszt zakupu usługi jest najniższy.

DV jest idealnym certyfikatem dla właścicieli niezbyt zaawansowanych stron internetowych, które jednak zawierają formularze kontaktowe oraz rejestracyjne, a także obsługują zamówienia towarów lub usług. 

Certyfikat OV – wyższy poziom zabezpieczenia

Certyfikat SSL OV stosowany jest w przypadku większych firm i e-sklepów, a także publicznych projektów zarówno rządowych, samorządowych, jak i prywatnych. W przypadku SSL OV czas oczekiwania jest nieco dłuższy niż dla DV, ponieważ procedura obejmuje sprawdzenie większej liczby danych identyfikacyjnych.

W procesie certyfikacji potwierdza się prawdziwość NIP, REGON oraz wpisu do KRS. Nie da się uzyskać certyfikatu SSL OV bez udostępnienia tych danych organizacji certyfikującej.

Certyfikat EV – kontrola zgodności z dokumentami i tygodniowy okres oczekiwania

EV, czyli Extended Validation jest najszerszą dostępną metodą weryfikacji witryny internetowej. Procedura obejmuje nie tylko kontrolę zgodności danych zawartych we wniosku z dokumentami urzędowymi. Urząd Certyfikacji sprawdza także status prawny podmiotu oraz faktycznie prowadzoną działalność. Ten certyfikat można bardzo łatwo odróżnić od pozostałych. To właśnie w przypadku EV, poza przedrostkiem https: i kłódką, w pasku adresu wyświetla się również nazwa abonenta witryny.

Uzyskanie SSL EV może trwać nawet tydzień.

Certyfikat Wildcard – niska cena

Warto podkreślić, że zabezpieczenie SSL działa w taki sposób, że chroni jedynie konkretną domenę, dla której użytkownik wystąpił o nadanie certyfikatu. Nie obejmuje tym samym subdomen i to niezależnie od tego, czy wybierzesz certyfikat DV, OV czy EV.

Oczywiście jeśli chcesz, za stosunkowo niewielką opłatą możesz uzyskać tzw. Certyfikat Wildcard, którym możesz objąć SSL również wszystkie subdomeny danej domeny.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne