Strona głównaZdrowieBadanie ogólne kału – jakich informacji o zdrowiu dostarczają wyniki?

Badanie ogólne kału – jakich informacji o zdrowiu dostarczają wyniki?

Jednym z elementów diagnostyki chorób układu pokarmowego są badania z kału. Do podstawowych badań wykonywanych z próbek tego materiału należą badanie ogólne kału i wykrywanie krwi utajonej w kale. Dowiedz się, kiedy zdecydować się na badania z kału, gdzie możesz je wykonać i jak przygotować próbkę materiału do analizy laboratoryjnej.

Dlaczego badania z kału są ważne w profilaktyce zdrowia?

Kał jest materiałem, który zawiera wiele informacji na temat stanu zdrowia pacjenta w kontekście funkcjonowania układu pokarmowego i narządów uczestniczących w procesie trawienia. Badanie ogólne kału jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób układu pokarmowego – polega na makroskopowej i mikroskopowej ocenie próbki stolca. Ocena makroskopowa próbki kału obejmuje ocenę barwy oraz innych elementów widocznych makroskopowo. Z kolei ocena mikroskopowa pozwala stwierdzić w badanej próbce ewentualną obecność:

  • krwinek czerwonych (erytrocytów);
  • krwinek białych (leukocytów);
  • drożdżaków;
  • śluzu;
  • włókien mięsnych;
  • bakterii;
  • kropli tłuszczu;
  • skrobi;
  • resztek pokarmu pochodzenia roślinnego.

Badanie ogólne kału obejmuje też ocenę kwasowości próbki kału (odczyn pH).

Kiedy i w jakim celu wykonać badanie ogólne kału?

Badanie ogólne kału może być wykonywane regularnie w ramach profilaktyki zdrowia – wyniki powinny zawsze być konsultowane z lekarzem. Wykorzystuje się je również w ramach diagnostyki zaburzeń trawienia i wchłaniania pożywienia oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych o nieznanej przyczynie. Przeprowadzane jest też u pacjentów ze zdiagnozowanymi zaburzeniami w celu monitorowania postępów w leczeniu – wówczas należy wykonywać badanie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Wykrywanie krwi utajonej w kale – wczesna diagnostyka raka jelita grubego

Innym ważnym badaniem z kału, które powinno być wykonywane regularnie w ramach profilaktyki zdrowia, jest wykrywanie krwi utajonej w kale. Badanie to umożliwia wykrycie śladowych, niewidocznych gołym okiem ilości krwi w kale, które mogą wskazywać m.in. na rozwój raka jelita grubego. Wczesne wykrycie tej choroby zwiększa szanse na powodzenie w leczeniu.

Gdzie wykonać badania z kału?

Badanie ogólne kału, wykrywanie krwi utajonej w kale oraz inne badania z kału można wykonać w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. W całej Polsce dostępnych jest ich ponad 600, dzięki czemu łatwy dostęp do ważnych badań mają mieszkańcy niemal całego kraju.

Przygotowanie próbki kału do badania

Przed pobraniem próbki kału należy zaopatrzyć się w specjalny pojemnik transportowy z łopatką, który można znaleźć w każdej aptece bądź w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Kał należy oddać do czystego naczynia bądź na suchy papier.

Próbkę należy pobrać łopatką z kilku miejsc świeżego stolca. Ważne jest, aby wybrać fragmenty, w których – jeśli takowe istnieją – widoczne są np. ślady krwi, śluzu lub ropy. Pojemniczek na kał należy zapełnić w około 1/3 jego objętości (łączna wielkość próbki powinna być zbliżona do wielkości orzecha włoskiego).

Próbka kału powinna być dostarczona do Punktu Pobrań najpóźniej w ciągu 2 godzin. Jeżeli jest to niemożliwe, należy umieścić ją w lodówce na nie dłużej niż dobę od pobrania materiału.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne